Ceny Thálie 2021: Janžurová, Kačer, Molavcová či Švehlík

Záštitu nad Cenami Thálie 2021 převzal ministr kultury České republiky Lubomír Zaorálek.
foto: Národní divadlo

Po osmadvacáté se v historické budově Národního divadla v přímém přenosu na ČT1 předávaly ceny Thálie. Vyhlášeno bylo celkem 14 laureátů.

V rámci Cen Thálie 2021 nebyli oceněni divadelní umělci za jevištní výkony, ale pouze za celoživotní mistrovství v jednotlivých oborech a rozdány byly i ceny mimořádné.

V oboru činohra akademie udělila šest ocenění. Za celoživotní mistrovství v kategorii činohra si cenu Thálie převzala herečka Iva Janžurová. Ocenění si odnesla i Libuše Švormová, hlas filmové Angeliky, a to za cenu celoživotní mistrovství v kategorii činohra. Za celoživotní mistrovství v kategorii muzikál si ocenění převzala Jitka Molavcová.

V mužské kategorii si cenu za celoživotní mistrovství v činohře odnesl Alois Švehlík. In memoriam asociace ocenila dva herce, kteří letos zemřeli, a to Zdenku Procházkovou a Karla Urbánka. Jednu z cen za celoživotní mistrovství v kategorii činohra převzal herec Jaroslav Satoranský.

Cenu v kategorii opera si odnesla mezzosopranistka Eva Randová. Zpívala v Metropolitní opeře v New Yorku, milánské La Scale či Covent Garden v Londýně a krátce také působila jako ředitelka pražské Státní opery.

Další ocenění

Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru balet, tanec a pohybové divadlo dostal tanečník Jaroslav Slavický. Stejné ocenění v oboru alternativního divadla získal Ján Sedal a v kategorii loutkového divadla Tomáš Dvořák. Za šíření divadelního umění v televizi převzal Cenu Thálie Jaroslav Someš. Cenu České akademie divadelníků, herec a režisér Jan Kačer, osobnost, který svými mnohočetnými aktivitami obohacuje již přes 50 let české divadlo i film. Cenu za celoživotní mistrovství v kategorii loutkové divadlo převzal Tomáš Dvořák.

Cena mladému umělci nebo umělkyni do 33 let v oboru činohra letos patří Denise Barešové a za šíření divadelního umění v televizi získal cenu Thálie dramaturg Jaroslav Someš. Za celoživotní mistrovství v kategorii opera převzala cenu Eva Randová z rukou bývalého ministra kultury a zdravotnictví Adama Vojtěcha. Za celoživotní mistrovství v kategorii činohra byla oceněna in memoriam herečka Zdenka Procházková.

Ceny Thálie pořádá herecká asociace, která je od svého založení nezávislou profesní a odborovou organizací výkonných divadelních umělců s působností na území České republiky.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související