Slunce teď svítí jako v červnu. Může nás spálit? Ano, a velmi rychle

foto: Unsplash


Nádherné slunečné počasí, které nás s příchodem jara překvapilo, má i své stinné stránky. Slunce svítí s podobnou intenzitou, jaká je běžná na začátku léta a vlhkost vzduchu je nejnižší za posledních 10 let.

Slunečné počasí v posledních dnech láme rekordy. Díky síle jarních paprsků by všichni, zejména ti s velmi citlivou pokožkou, neměli tvář vystavovat slunci bez ochrany krémem s UV filtrem. Minimálně 15, ale mnohem lépe o hodnotě 30. Vlastně je to teď i v nížinách a ve městech stejné jako ve vyšších polohách na horách. Pokud se tedy v těchto dnech chystáte vystavit tvář slunci, určitě se namažte a vytáhněte i sluneční brýle.

Poslední dny jsou v Česku zcela bez jakékoliv oblačnosti. Takových dní máme obvykle jen několik za rok, ale tento týden jsme prakticky neviděli ani mráček.  Mimořádně nízká je vlhkost vzduchu, která se během dne pohybuje pouze okolo 12 %, což jsou pro naše území naprosto extrémní hodnoty. Tak nízké meteorologové naměřili naposledy před 10 lety. V důsledku toho jsou teplotní rozdíly mezi ranními minimy a odpoledními maximy až kolem 20 °C. Teplotní amplituda je vysoká, ale nízká vlhkost a extrémní množství slunečního svitu v březnu stojí rozhodně za povšimnutí.

Rekordní přívaly paprsků

Například v Praze-Libuši bylo jen do 23. března napočítáno od začátku měsíce už 166 hodin slunečního svitu. Průměr za celý březen je přitom 126 hodin. V těchto dnech při zcela jasné obloze přibývá každý den přes 11 hodin slunečního svitu. Zcela bez oblačnosti by mělo počasí být až do víkendu, takže v sobotu se nejspíš dostaneme na cca 200 hodin slunečního svitu. Tím bude pravděpodobně překonán rekord z března roku 2012, kdy slunce svítilo 195 hodin. Od neděle do konce měsíce sice bude oblačnosti o něco více, ale alespoň občas se slunce objeví i v těchto dnech. Proto meteorologové předvídají, že za březen se dočkáme v nížinách v součtu okolo 220 hodin slunečního svitu, možná i více.

Což je naprosto mimořádná hodnota, dosavadní rekord pro tento měsíc tak bude překonán skoro o dvojnásobek. Pro zajímavost – v červnu je průměrná délka slunečního svitu právě 220 hodin, tedy totéž, co nám zřejmě nabídne tento březen. Pro srovnání vloni v červenci jsme zaznamenali „jen“ 215 hodin slunce.

Bohužel slunce podporuje také vysychání půdy, obzvlášť v kombinaci s nízkou vlhkostí vzduchu, takže zahrádkáři by měli své první jarní kytičky zalévat, což je v tomto ročním období také velmi neobvyklé.


Zdroj: meteocentrum.cz



Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související