Poslové jara klepou na dveře: tulipány, hyacinty, pampelišky. Jak je zkombinovat?

foto: Unsplash

Nebudete to dlouho trvat a obchody zaplaví pestrobarevní poslové jara. Jarní květiny jsou milým pohlazením po dlouhé zimě, dokáží ve vteřině zlepšit náladu. Tak které vyberete? A jak se o ně správně starat, aby doma vydržely co nejdéle?

Ať už máte zahrádku, balkon či jen parapet, vysaďte květiny. Do truhlíků, hrnků, mís i závěsných nádob. Potřebujeme se dívat na něco hezkého, veselého, optimistického….

foto: Unsplash

Milují chlad

Když se řekne jarní květiny, vybaví se nám především cibuloviny. Sněženky, šafrány, tulipány, hyacinty, narcisy. Ty můžete zasázet do nádob už v září či říjnu a nechat je na světlém, chladnějším místě. Nebo si koupit už ty předpěstované. Základní chybou je, postavit je hned po přinesení domů do přetopené místnosti, tady velmi rychle odkvetou. Zkuste najít nejchladnější místo v domě, chodbu, zasklený balkon, širší okenní parapet, kam nepraží slunce. Ale například i v ložnici, kde obvykle tolik netopíme, jim bude dobře. Jakmile přestane mrznout, můžete je dát ven, na terasu, či balkon. Zalévat by se měly vždy odstátou vodou a zespodu.

Jarní květiny nejlépe vyniknou v kompozici. Skládat k sobě je můžete i podle barev, tón v tónu nebo naopak v kontrastních. Foto: Unsplash

Co ještě vysázet?

Pampelišky

Na balkoně či terase působí velmi přirozeně a mile. Právě teď vyrýpněte několik silnějších pampeliškových růžic i s kořenem a podle velikosti zasaďte do truhlíku. O délce 60 cm se jich hezky vejde asi 4-6. Zemina by měla být bohatá na živiny, ale úplně stačí běžná zahradnická. Listy před vysazením zkraťte o polovinu, postavte truhlík ven na slunné místo a dobře zalévejte. Zpočátku chraňte před mrazíky přikrytím chvojím.

Fialky

Sázejte je do rustikálních misek, kouzelně v nich vyniknou. Nejčastěji se prodávají už plně kvetoucí a když budou v chladu, vydrží vám až měsíc krásně kvést. Vhodné jsou malokvěté, asi 10 cm vysoké kultivary. Nemají rády přemokření. Proto udržujte zeminu jen mírně vlhkou a nestavte je na přímé slunce.

Prvosenky

Nejvíc jim to sluší, když jich vysázíte více různobarevných do truhlíku nebo širší misky. Rozkvetlé primulky vysazujte tak, aby lehce přečnívaly přes okraj truhlíku. Dobře je zalévejte a jednou týdně přihnojujte. Na balkon je můžete dát hned jak pominout mrazy, noční teploty těsně pod nulou vydrží přikryté novinami. Po odkvětu je můžete vysadit do záhonu, příští rok vykvetou znovu.

Tulipány

Milují dostatek vláhy i živin, proto je nikdy nenechávejte přeschnout a pravidelně přihnojujte. Přímé jarní slunce jim příliš nevadí, ale přetopená místnost ano. Po odkvětu odstřihněte listy, nechte je zatáhnout a už nezalévejte. Cibule uložte na chladnější tmavé místo. Do země či truhlíku je znovu zasaďte v září, asi 8 cm hluboko. Truhlík či jinou nádobu s cibulemi ponechte přes zimu venku, přikryté listím. Když nemrzne mírně zalévejte. Po vyrašení je postavte na místo chráněné před větrem a mírně přihnojujte.

Kočičky (jíva) s barvínkem a čemeřicí

Velmi působivá kombinace, která je pastvou pro oči, ale i pro včely. Nejlépe vynikne na balkoně či terase a má tu výhodu, že ji můžete nechat po celou zimu venku. Do většího širšího květníku vysaďte 2 převislé kočičky (Salix caprea „Pendula“), vytvoří vyváženou korunu. Čemeřici dejte do popředí a zbytek květináče osaďte barvínkem. Nádobu s rostlinami postavte do polostínu a pravidelně zalévejte i přihnojujte.

Zdroj: Halina Heitzová: Balkonové rostliny, www.gardenersworld.com


Nepropásněte to. Je čas zasít chilli papričky. Právě teď!

foto: Unsplash

Seriál: bylinky pro život. Rozmarýn neboli ‚mořská rosa‘

foto: Pixabay

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související