Krize ve vztahu. Ustojíte to nebo je čas navštívit terapeuta?

Čekat až bude pozdě se nevyplácí.
foto: Unsplash

Horší období prostě přicházejí, tomu se nelze vyhnout. Většinou máme tendenci krize ve vztahu nějak zvládnout, ale poznáte ten bod zlomu, když to už sami nedáte?

Malé krize ve vztahu zažehnáte celkem snadno, ale pokud se problémy navrší, může nastat chvíle, kdy už opravdu nevíte kudy kam. Je tohle ten vhodný moment na to vyhledat odbornou pomoc? Nebo jste na ni měli myslet mnohem dříve?

Samo se nespraví nic

Většina terapeutů se shoduje, že lidé za nimi nechodí za minutu dvanáct, ale spíše pět minut po dvanácté. V době, kdy jsou vztahy mezi nimi již narušené natolik, že bývá velmi těžké a leckdy dokonce až nemožné, obnovit ztracenou důvěru, lásku, úctu, respekt… Myslet si tedy, že nejdřív je potřeba vyčerpat všechny možnosti a teprve když selžou, obrátit se na odborníka, je stejně bláhové, jako snažit se rozehnat zánět v zubu heřmánkovým odvarem. Ano, může se stát zázrak a bolest zmizí, ale mnohem pravděpodobnější je, že naopak zesílí a bez radikálního řezu problém eskaluje. A vy zůstanete bez zubu nebo bez partnera. To podle okolností.

Velmi tenká hranice

Poznat, že váš vztah dospěl do bodu, kdy to už sami nezvládnete, je ale velmi těžké. Jsou partnerství, kde jsou hádky na denním pořádku, a přitom k větším či menší spokojenosti obou vydrží léta. A pak jsou ta, kde jeden zdánlivě malý problém, odstartuje tak nevratné změny, že rozchod je pak jediným řešením. Takže jak poznat, že je ten pravý čas vyhledat pomoc a nečekat až bude pozdě?

Dobrým pomocníkem jsou odpovědi na ty správné otázky. Psychologové tvrdí, že stěžejních je těchto pět.

  • Snažíte se, byť se zpožděním, si ovšem promluvit, vysvětlit si svá stanoviska a pocity, ale máte pocit, že to nikdy nikam nevede?
  • Skoro spolu nespíte a když ano, nestojí to za nic?
  • Pokaždé, když se vracíte domů, říkáte si, jak by bylo fajn, kdyby partner ještě nebyl doma?
  • Nedůvěřujete partnerovi ohledně financí a neustále se hádáte kvůli výdajům?
  • Když máte problém, obracíte se s prosbou na své přátele, kolegy, příbuzné, ale partnerovi o tom raději ani neřeknete?

Pokud jste odpověděli třikrát a vícekrát ano, na nic nečekejte a hledejte pomoct. Váš vztah neprochází běžnou krizí, kterou by vyřešila komunikace, jak se s oblibou tvrdí. Je víc než pravděpodobné, že jste dospěli do bodu, kdy je nutné, aby odborník rozklíčoval, proč to mezi vámi nefunguje a pokusil se najít řešení.

Naděje, že se to zlepší, tu určitě je

Jen nečekejte, že to bude rychle a hned. „Hodně lidí má pocit,” vysvětluje vztahová kaučka Magdaléna Malá, že pokud už se odhodlá vyhledat odbornou pomoct, tak musí zafungovat okamžitě. My ale nemáme žádné magické pilulky, kouzelnou hůlku Harryho Pottera ani jiná zázračná a rychlá řešení. Psychoterapie a zejména ta párová, bývá běh na dlouho trať. Nikdy se nic nepokazí přes noc, takže očekávat, že se to za týden napraví, co se hatilo měsíce či léta, nelze. Velká dávka trpělivosti a zejména ochoty vztah znovu oživit, v kombinaci s odbornou terapií, ovšem zmůže mnohé. Jen je třeba nečekat, až bude opravdu pozdě. I v tom případě totiž platí, čím méně škod, tím snadnější náprava.”


Citové vydírání je podpásovka, kterou nečekáte. Jak se bránit?

citové vydírání
Foto: archiv redakce

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související