Nejste v kolektivu oblíbení? Důvody, proč vás lidé nemají rádi, jsou často banální

foto: Unsplash

Jen těžko se zalíbit všem. Ani to není potřeba. Vždycky tu bude někdo, kdo vás nemusí, ať už v práci, v širší rodině nebo mezi přáteli… Každého ale zajímá, co je zatím. Pochopit, proč vás druzí nemají rádi, je ta nejlepší cesta k nápravě.

Jste úspěšnější

Existuje několik faktorů, které mohou hrát roli v tom, proč nás druzí nemají rádi. A jeden z těch podstatných je, že nám závidí úspěch. Byť jen zdánlivý. Vám to třeba ani tak nepřijde, ale žárlivost na to, jak žijete, bývá velmi častým důvodem neoblíbenosti. Nikdo však nevidí to úsilí, které za vším vždy je. Vnímají jen pozlátko a podle toho nás soudí.

Je ale i možné, že svůj úspěch dáváme příliš na odiv. Pokud se tak stane, můžeme být v pokušení přehlížet druhé a vytvářet v nich dojem, že jsou horší než my. Tím nás druzí lidé mohou vnímat jako arogantní. Úspěch vždy vyvolává různé emoce a pocity. Proto je důležité být pokud možno co nejvíce empatický a pochopit, jak se druzí cítí. A snažit se hledat to, co máme společné. To vždy vztahy utužuje.

Chlubíte se na sociálních sítích

Fotky z dovolené u moře či na horách, rozesmáté obrázky dětí či přátel z víkendu… Na sociální sítě dáváme povětšinou jen ty hezké okamžiky a vzpomínky, což v některých sledujících často vyvolává dojem, že tak žijeme pořád. Žádné starosti, jen samá zábava, dobré jídlo a cestování. Říká se tomu klamné světlo mediálního obrazu a podlehnout mu může úplně každý. V hloubi duše víme, že takhle realita nevypadá, ale při sledování kamarádů či přátel se stejně necháme ošálit. Ten či ta se má! Pořád někam jezdí, užívá si a já jen tvrdnu doma. Odtud je už jen krůček k závisti a tomu, že vás druzí zase až tak moc rádi nemají. Obrana je snadná, ale také to můžete vzít jako výzvu.

Jste jiní

Někdy v druhých probouzíme jejich vlastní mindráky, aniž bychom to tušili a marně pak tápeme, proč nás nemají rádi. Často jim připomínáme jejich vlastní selhání a zrcadlí si do nás své vlastní neúspěchy. S tím se bojuje jen těžko, tady toho mnoho nenaděláte. Ale pokud to jen trochu jde, je dobré se s druhým sblížit. Pak lépe pozná, že i vy jste jen člověk z masa a kostí. Plný různých bolístek, nezdarů a pochybností, které asi nedáváte tak najevo. Podobné poznání také velmi sbližuje.

Chyby, které druzí neodpouští

Lež / Nikdo z nás nemluví stále jen ryzí pravdu, ale chronické lháře nemá rád nikdo. A pokud se vám nedá věřit, nedivte se, že nejste právě vyhledávaným společníkem.

Jste pan Všeználek / Všechno vím, všude jsem byl, všemu rozumím… Lidé nemají rádi, když jim dáváte najevo, že víte víc než oni a vlastně se na ně povyšujete.

Necítí se s vámi bezpečně / Možná máte jen příliš odvážné nápady, nebo jezdíte příliš agresivně v autě či dáváte na odiv svou příliš dobrodružnou povahu. Obecně mnohem více tíhneme k lidem, s kterými se cítíme bezpečně a v klidu.

Jste sobečtí / Pokud stavíte sami sebe vždy na první místo, bez ohledu na situaci, lidé si toho začnou všímat a přestanou vám důvěřovat nebo vás mít rádi.

Využíváte ostatní / Chovat se manipulativně je zaručený způsob, jak si udělat nepřátele. Pokud jen využíváte lidi ve svůj prospěch, prokouknou vás a zkrátka nemůžete být oblíbení.

Neposloucháte / Pokud nedokážete druhým aktivně naslouchat nebudou vás mít rádi. Ti, co jen mluví a je nezajímá co říkají ostatní, jsou právem označováni za sebestředné jedince.

zdroj: Starsinsider.com, psychologytoday.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související

Napsat komentář