Jak zachránit vztah po nevěře? Nejtěžší je obnovení důvěry

foto: Unsplash

Dívat se na nevěru jako na důvod k okamžitému rozchodu by bylo krátkozraké. Na druhou stranu věřit, že vám může přinést i něco dobrého, je tak trochu lhaní si do vlastní kapsy. Stát se to sice může, ale spíš počítejte s tím, že vrátit po podvádění vše do normálu nějaký čas potrvá. A váš vztah už bude navždy trochu jiný. Jaký, to je jen na vás.

Tak jako je každý z nás jiný, tolik existuje i různých typů podvádění. Každé je jiné, od prostého zalíbení, nové lásky či flirtu, laškování po chatu, jednorázové nevěry, skutečného zamilování se až po dlouhodobý paralelní vztah. A každé z nich nás zasáhne úplně jinak. Dost záleží i na délce vztahu a dalších okolnostech, ale jedno mají společné. Ztráta důvěry se objeví u všech. A obnovit ji je běh na dlouhou trať.

Všichni toužíme po jistotě

Jak ukázal průzkum Dr. Terri Orbuch, uznávané profesorky na Oaklandské univerzitě a výzkumné profesorky na Michiganské univerzitě, který sledoval více než 300 párů po více jak 30 let, naše očekávání a představy, jak by měl vztah vypadat jsou hodně podobná. Požádala různé páry, aby pojmenovaly svá nejdůležitější očekávání vztahu. A neuvěřitelných 92% mužů a 96% žen odpovědělo: „Měli byste cítit, že váš partner by vám nikdy neublížil nebo vás neoklamal.“ Jinými slovy, ve vztahu musí existovat důvěra. A když ji jeden z partnerů poruší, je třeba ji obnovit. Jinak váš vztah v podstatě nemá šanci. Co tedy můžeme v takové chvíli udělat?

Chci ho ještě?

První otázka, kterou si musíte po provalení nevěry položit je, zda chcete ve vztahu pokračovat. Neodpovídejte na ni hned v návalu emocí, dejte si čas na rozmyšlenou. Klidně několik dnů či týdnů, je to jen na vás. Pokud dojdete k přesvědčení, že obnova důvěru už není možná, bude rozchod pravděpodobně nejlepší řešení. Většinou ale máme tendenci dát nevěrníkovi ještě šanci. Berte to tak, že jde o test, zda ho opravdu milujete. Jestliže ano, odpustíte mu. Časem. Ale i takové odpouštění a s ním i návrat důvěry má svá pravidla.Snaha o porozumění vám navrátí vztah

Partnerská intimita je základ, každý šťastný vztah na ní stojí. Spočívá v tom, že se dokážeme jeden druhému zcela otevřít, říct si, jak se skutečně cítíme a navzájem se pochopit. To je ten správný fundament pro odpouštění. Nemusíte s parterovým chováním souhlasit, to po vás nikdo ani nemůže chtít, ale porozumět tomu, proč se tak zachoval je první důležitý krok k znovuobnovení důvěry. Samozřejmě záleží na typu nevěry, ale i tak je víc než potřebné si to říct. Nebo se alespoň snažit si vysvětlit své jednání.

Vypusťte páru tím správným směrem

Zahrnout nevěrného partnera výčitkami je hrozně jednoduché. Ale není to konstruktivní. Pokud ho budete „mučit“ obviněními a trestáním ve formě mlčení, nebo naopak dlouhými proslovy, váš vztah se nikam neposune. Psychologové v takové chvíli radí mluvit o tom raději s dalšími lidmi, vypovídat se z té bolesti. Dobrým terapeutickým cvičením je i napsat partnerovi dopis, kde vysvětlíte do nejmenších podrobností jak se cítíte. Ale pak ho zmačkejte a hoďte do koše. Vám se tím uleví, ale jeho nezahrnete obviněními, s kterými už stejně nemůže teď nic udělat.

Vsaďte na to pozitivní, co mezi sebou máte

Zhodnotit váš vztah z více úhlů je vždy krok správným směrem. Zkuste se na něj podívat, jako by nebyl váš, ale někoho dalšího. Co na svém partnerovi nejvíc obdivujete? Proč si ho vážíte a ve kterých chvílích vám s ním bylo nejlépe? Pozitivní myšlení vám pomůže se přenést přes bolestnou zradu a uvědomit si, co je pro vás důležité. Nakonec jsme jen lidé a stát se to může i vám. Co byste v takové chvíli od svého partnera očekávali? Přemýšlejte o tom.

zdroj: www.psychologytoday.com, www.paired.com, www.verywellmind.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související