FILM HAVEL: vzrušující a méně známý příběh

Portrét státníka ale nečekejte
Aňa Geislerová jako Olga Havlová, Viktor Dvořák jako Václav Havel ve filmu Havel
foto: Bontonfilm
Tvůrci filmu se rozhodli představit Václava Havla především jako člověka chybujícího a plného pochyb, přesto vždy pevně stojícího si za svými ideály.

Děj filmu se odehrává v období let 1968 až 1989, ale historické ohlédnutí tu rozhodně nedominuje. Scénář filmu se víc soustředí na proměnu hrdiny od lehkovážného, úspěšného dramatika, přes bojovníka za lidská práva až po vůdčí osobnost sametové revoluce. Popisuje jeho pronásledování komunistickým režimem, věznění, ale také jeho milostné vztahy. A rozhodně si neklade za cíl našeho prvního polistopadového prezidenta velebit. Velký důraz je věnován i jeho vztahu s manželkou Olgou, který byl pro něj v mnoha směrech osudový.

„Pro mě byla Olga Havlová především silná žena. Byla ostrá, rázná a přesto působila jako královna, jako noblesní aristokratka. Krásná a důstojná,“ říká Anna Geislerová, která ve filmu první ženu Václava Havla, Olgu představuje.

Pro Geislerovou to byla výjimečná role. Ztvárnit člověka, kterého si vážíte je podle jejích slov těžké. „Olga je obrazem ženy, ke které člověk opravdu cítí obrovskou úctu. A pak najednou stojíte před kamerou v županu s cigárkem v ruce a stáváte se jejím odleskem. Měla jsem z toho trochu husí kůži.“

Za doprovodu dětského sboru Marta Kubišová pro film nazpívala znovu svoji píseň Modlitba pro Martu. Její novou verzi pak tvůrci filmu věnovali právě Olze Havlové. A zveřejnili ji 11. července u příležitosti výročí jejího narození.

„Olga Havlová je pro náš film i pro mě osobně tak zásadní, jako sám Havel. Pokud se dívám na Havla jako na legendu a ikonu, pak se tahle ikona skládá ze dvou části, z Václava Havla a z Olgy Havlové,“ říká režisér filmu Slávek Horák.

„Jejich vztah byl výjimečný, i když nebyl po celou dobu romantický. Ale byl postavený na respektu jednoho k druhému, na respektu k práci toho druhého i na vzájemné oddanosti. A zejména na tom, že při sobě zůstali v dobách dobrých i zlých a vždy si byli oporou. Olga byla silná, samostatná žena a tím pro svého manžela vždy pevným bodem a majákem i ve chvílích jeho váhání a nejistot,“ dodává Slávek Horák. 

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související