Kam za teplem? Jamajka v rytmu reggae nadchne každého

foto: Jamaica Tourist Board

Karibský ostrov Jamajka je vedle svítivě bílých pláží, průzračného moře a bujné tropické vegetace proslulá také pohodovým životním tempem v houpavém rytmu reggae. Nejsilněji lze jamajskou uvolněnou a svobodomyslnou atmosféru zažít na západní výspě ostrova, ve městě Negril a jeho okolí.

Yaman! To je nejčastější slovo, které na Jamajce uslyšíte. Znamená „ano“, ale také „jasně“, „není problém“, „prosím“, a dokonce i „děkuji“. Yaman pronášené zpravidla s úsměvem na tváři je kontaktní zaklínadlo, sdělující, že mluvčí a adresát jsou „all right“, tedy „v pohodě“. V Negrilu zakusíte tento životní postoj ve skutečně krystalické podobě.

zdroj: Jamaica Tourist Board 

Jamajka: ostrov slunce a rumu

Na strmém útesu, v legendárním baru Rick’s Cafe, je každé odpoledne rušno. Zde však, na nejzápadnějším výběžku Jamajky, se každý den slaví, pozoruje (a hojně fotografuje) západ slunce, který je tu opravdu spektakulární. Místní i návštěvníci tančí, vychutnávají si koktejly a skáčou z útesů do moře – každý si tu může vybrat výšku skoku podle své odvahy a schopností. Jamajčané si zkrátka nenechají ujít žádnou příležitost k uspořádání party. Dokonce i kopání hrobu na venkovském hřbitově bývá pojednáno jako party. Sejde se celá ves, chlapi se po třech čtyřech střídají v kopání hrobu, kolem jsou všude stolky s pitím, samozřejmě včetně místního rumu, hraje hudba, lidé klábosí a pohupují se do rytmu.

Útesy jsou jednou z tváří pobřeží Negrilu – dramaticky rozeklaná vápencová skaliska korálového původu, nekonečně rozmanitá, tvořící výběžky, zálivy, jeskyně, sloupy i plošiny vhodné ke slunění. Druhou tváří zdejšího pobřeží jsou pláže, z nichž nejznámější je Seven Mile Beach, jedenáctikilometrový pás bílého písku, omývaný průzračným mořem zabarveným do tyrkysové.

Všechny chutě a vůně Karibiku

Avšak vodní svět Jamajky nepředstavuje jen moře. Několik kilometrů od Negrilu stékají vodopády YS Falls. Jsou sedmipatrové a kromě brodění se pod nimi je možné skočit do vody z houpačky nebo nad vodopády prosvištět na zipline. Opodál si člověk může užít sladkovodních přírodních lázní v některé z 21 tůní přírodních vířivek a 44 tůní vodopádů Mayfield Falls. Průvodce vás navíc seznámí s bohatstvím místních rostlin a jejich léčivými účinky. Jamajské tropické lesy jsou fascinující svou druhovou rozmanitostí a mimo jiné i množstvím jedlých plodů, jako jsou mango, ackee, kvajáva, banán či kokosový ořech. Když se Jamajčan přestěhuje k nám do střední Evropy a vypraví se do lesa, často je zklamán tím, že se tam vůbec nedá najíst.

A když mluvíme o jídle, vedle zmíněného plodu ackee, podávaného se slanou treskou (ackee & saltfish) je ikonou jamajské gastronomie jerk – kořeněné a grilované kuřecí, vepřové nebo rybí maso naložené ve směsi koření. Způsob přípravy pochází od Taínů, původního indiánského etnika, a osvědčil se v dobách vzpoury otroků. Ti nemohli na útěku kvůli riziku prozrazení kouřem rozdělávat otevřený oheň, a tak tepelně upravovali maso v jámě zasypané hlínou. Dnes se jerk připravuje v typických uzavřených grilech. Vynikající „jerk chicken“ podávají v Negrilu v restauraci Dives.

Pomalu a houpavě

Vedle gastronomie je Jamajka pojmem i v méně hmotných oblastech. Kromě nesporné sportovní slávy (atletika a ano, proslulé jamajské bobové družstvo) se o Jamajce říká, že je nejmenší kulturní velmocí. Právě na Jamajce se totiž zrodilo reggae, hudební styl, který nyní po celém světě žije v nejrůznějších druhových variacích. Muzikálnost Jamajky je fascinující, hudbu zde slyšíte prakticky na každém kroku. V Negrilu lze každý den a noc tancovat pod hvězdami nebo v některém z klubů. Kde je najdete? Centrem nočního života je bulvár Norman Manley. Stačí třeba zkusit Jungle Night Club se sedmi bary. Yaman!

A pokud nevíte, kde se ubytovat, z pestrého výběru ubytování v Negrilu lze rozhodně doporučit některý z menších butikových hotelů nebo vil. Z těch větších je tu například Sandals, The Palms, all-inclusive hotely Riu Palace Tropical Bay nebo Royalton se sekcí Hideaway, určenou jen pro dospělé. Další útočiště před dětmi nabízejí například hotely Couples Negril a také Sunset at the Palms – resort skládající se z příjemných bungalovů, které jsou roztroušené v tropickém parku se spoustou ptactva a motýlů. Pro příznivce veskrze „adult only“ dovolené se naskýtá hotel zcela přiléhavě nazvaný Hedonism.

Zdroj: www.mot.gov.jm,  Jamaica Tourist Board

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související