Lepší než z restaurace: Domácí burger s domácí houskou

Vy versus rychlé občerstvení: 10:0!
foto: Jitka Lubojacká

Jen málokteré jídlo existuje v tolika variantách jako právě burger. Na druhou stranu na ten opravdu dobrý nepotřebujete žádné zvláštní kuchařské umění. Připravit ho doma není nic složitého.

Základem pro dobrý burger je samozřejmě kvalitní hovězí maso. Nepotřebujete drahé zadní, naopak – nejlepší je přední, krk nebo kližka, ovšem vyzrálé z mladých býků, ideálně z prověřené farmy. Burgery nikdy nepřipravujte s mraženého, nebude to ono. Maso před mletím dobře očistěte. Melte nahrubo těsně před přípravou, mleté maso by se nikdy nemělo nechávat dlouho, ani v chladu.

Burger si zaslouží zvláštní zacházení

Z umletého masa vytvarujte placičky. Pokud máte rádi burgery vevnitř růžové, udělejte je vyšší, asi na dva prsty, ty tenčí (zhruba na prst) se propečou zcela. Maso nijak nedochucujte, jen těsně před pečením osolte a opepřete. Pokládejte vždy na co nejvíce rozpálený gril nebo pánev. S masem nehýbejte, nechte zatáhnout a asi po třech minutách až bude z jedné strany opečené, opatrně obraťte. Po upečení nechte pár minut v teple odpočívat, aby se šťáva vtáhla.

Čím obložit?

  • Bylinkové máslo. Připravíte ho tak, že povolené máslo smícháte s nasekanými bylinkami (petržel, šalvěj, tymián, rozmarýn, bazalka), hrubozrnnou solí a jedním stroužkem česneku.
  • Opečená slanina. Čím kvalitnější tím lepší. Výborná je pancetta nebo i iberijský špek. Plátky opečte rychle do křupava.
  • Sýr. Použijte nějaký výraznější, ementál nebo i plísňový. Plátek položte těsně před dopečením přímo na burger, aby se trochu povolil.
  • Zelenina. Plátky rajčete a salátu dávejte do housky na závěr, aby co nejméně zvadly. Dále je možné nakrájet různé druhy čerstvé zeleniny a podávat k burgerům.
  • Omáčka. Kromě kečupu a majonézy je moc dobrá varianta ochucené omáčky, připravené z majonézy a zakysané smetany (smíchané půl na půl), soli, pepře, stroužku česneku a směsi čerstvých bylinek.
  • Hranolky. Nejlepší čerstvé a domácí připravíte se syrových brambor opečením v hodně rozpálené vyšší vrstvě oleje. Nikdy je nesolte předem, ale až těsně před podáváním. Po upečení je nasypte na plech, ubrouskem vysajte přebytečný tuk a nechte ještě chvíli v teplé troubě dojít.

Domácí housky

  • 1/2 kg hladké mouky 
  • 1/2 kostky čerstvého droždí
  • trochu cukru, sůl
  • cca 270 ml vlažné vody
  • 50 g sádla
  • 1 vrchovatou lžíci jogurtu

Postup:

Do mísy nasypte mouku, do důlku rozdrobte droždí, posypte trochou cukru, zalijte vlažnou vodou, smíchejte zlehka s malým množstvím mouky a nechte vzejít kvásek. Trvá to 15-20 minut. Potom přidejte všechny ostatní suroviny, (sůl nikdy nesypte na kvásek), vypracujte hladké vláčné těsto (nejlíp to jde v robotu) a nechte ho asi hodinku kynout. Pak z něj vytvořte 10 bochánků, které nechte ještě chvíli kynout. Mezitím si rozpalte troubu na cca 180 stupňů, housky pokapejte studenou vodou, posypte sezamem (nemusí být) a pečte asi 15 minut.

Věřte, že ta trocha práce za to stojí, burger s domácí houskou je zkrátka úplně jiná liga.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související