Vždycky mi přišlo, že na moji spíš mastnější pleť se nehodí. Ale když jsem si před pár lety koupila v Tunisku svůj první arganový olej, změnila jsem názor.
Zamilovala jsem se! Ta vůně! Ta konzistence! Ty výsledky! Od té doby jsem na oleje velký fanda. A také pokusný králík, který otestoval už mnohé, a díky tomu dobře ví, jak poznat ten opravdu dobrý.
První, na co se při výběru správného oleje musíte zaměřit, je kvalita. Což není zrovna jednoduché. Leccos napoví cena, prvotřídní olej prostě nemůže být levný. Ale jak jsem se přesvědčila, ani ta není vždy určující. Nabízím přehled třech nejlepších olejů, za které dám ruku do ohně.
Arganový olej
Lisuje se z plodů argánie trnité, která roste výhradně v Maroku. Má skvělé omlazující účinky, doporučuje se i jako zábal na vlasy. Skvěle hojí akné, posiluje růst nehtů, zklidňuje ekzémy a některé studie dokonce prokázaly, že chrání i před UV paprsky. Dokonale vám tedy nahradí několik kosmetických přípravků naráz, především noční krém, masku na vlasy, báječný je ale i na celé tělo. Doporučuje se také pro malé děti.
Sběr plodů z trnitých keřů je ovšem dost náročný. Berberské ženy je sbírají buď ručně, otloukají tyčemi nebo je nechají sežrat kozami a jádra pak vybírají z jejich trusu. Což je přesně ten důvod, proč některé arganové oleje páchnou trochu po kozách, ale na kvalitu to prý nemá vliv. Správně ovšem olej voní lehce po oříšcích a kávě, musí být hustý a mít jantarově žlutou barvu. Mnohé jsou označené bio, což je trochu zavádějící, protože ty kvalitní jsou bio všechny. Důležité je narazit na první jakost, protože mnozí výrobci ten 100 % olej ředí jinými, méně kvalitními. Proto se před nákupem vyplatí si olej otestovat, i v Maroku jsem narazila na mnoho prodejců, kteří nabízeli oleje nevalné kvality.
Moringový
Na tenhle olej lisovaný ze semen moringy, která roste v Indii a někdy je také označovaná jako strom života, jsem narazila asi před rokem. A od té doby má u mě v koupelně stálé místo. Má podobné účinky jako arganový, ale navíc i bělí pigmentové skvrny a dost úspěšně zahání akné i zmírňuje a hojí červené flíčky, které po boláčcích zůstávají. Oblíbil si ho i sedmnáctiletý syn mé kolegyně, takže ho lze doporučit také pro puberťáky. Jeho výhodou je, že je opravdu univerzální, vhodný na každý typ pleti. Bát se ho nemusíte rozetřít i na jemnou kůži kolem očí.
Meruňkový
Na tělo není nic lepšího, ale pozor je silně návykový, já už bez něj například nedám ani ránu. Ten správný voní jako právě rozlousknuté jádro zralé meruňky a je naprosto famózní po opalování. Na mé doporučení už ho používají snad všechny kamarádky a i ty, které po prvním dni na pláži připomínají spíš rajče než svůdně opálenou Italku, na něj nedají dopustit. Do druhého dne totiž dokáže i citelně spálenou kůži zregenerovat. A ještě jeden bonus. Pokud už vaše pleť zezlátne, meruňkový olej vám hezký opálený tón pomůže udržet až několik týdnů, takže sbohem suché šupinky a fleky!