5 typických znaků nevěry. Jak je rozeznat?

foto: Unsplash

Podvádíme se. Ať chceme či ne, patří to k našim životům. Podle průzkumů je minimálně každý druhý vztah ohrožený či přímo zasažený nevěrou. Někdy je lepší nevědět, ale pokud máte podezření, že se to týká i vás, měli byste si všímat těchto typických ukazatelů nevěry. Čím víc jich objevíte, tím je to jasnější.

Dívá se, nebo nedívá?

Možná vás některé z uvedených znaků nevěry překvapí, ale podle odborníků jsou více než průkazné. Jak poznamenává psychoterapeut Jason Drake, mnohé napoví už neverbální chování. Mnozí nevěrníci se vyhýbají očnímu kontaktu. Nebo ho naopak začnou vyhledávat nezvykle často. Dalším varovným signálem bývá zakrývání úst, odvracení těla při rozhovoru, křížení rukou nebo odmítání fyzické náklonosti. Nevěrný partner, který je emocionálně či fyzicky exponovaný jinde, už obvykle nemá sílu ani chuť na líbání či objímání se s vámi. Nebo je až nezvykle zničehonic přítulný. Jsou ale i další jasné známky nevěry. Které to jsou?

Nesdílí své starosti a málo s vámi mluví

„Promiň, nechce se mi o tom mluvit.“ Pokud jste podobnou větu v poslední době slyšeli až příliš často, je to přinejmenším důvod ke zpozornění. Ano, může být jen unavený/á, ve stresu či nepohodě. Ale pokud jste byli dříve zvyklí spolu vše sdílet a najednou se tak neděje, může to být příznak nevěry. „Mohlo by to znamenat, že jeho či její emocionální potřeby jsou uspokojené jinde,“ vysvětluje psycholožka Jennifer Kelman. V tomto případě nemusí jít hned o fyzickou nevěru, ale „jenom“ o tu emocionální, která je ovšem leckdy mnohem nebezpečnější. Podle průzkumů vede k rozpadu vztahů až dvakrát častěji než ta fyzická.Propadá náladám

Mnohé studie naznačují, že k nevěrám se častěji uchylují lidé, kteří se jednoduše necítí šťastní. Přitom s vaším vztahem to nemusí přímo souviset,“ poznamenává psychoterapeut Rich Heller. Takže pokud si u svého partnera všimnete výraznějších výkyvů nálad či melancholie, může to být varovný signál, že se něco děje. Nebo by se mohlo začít dít. A ignorovat to není dobré. Když nenajde útěchu doma, dost pravděpodobně ji dříve či později najde jinde.

Změny, změny, změny

Čím víc je partnerovo chování v poslední době jiné, tím více bychom měli být ve střehu. Zamyká se zničehonic v koupelně? Nakoupil si nezvykle mnoho nového oblečení? Je veselejší než dřív? Nechodí tolik domů? To vše jsou jasné a poměrně známé známky toho, že něco není v pořádku. Pak je tu ale ještě mnohem méně zřetelná, ale o to zásadnější věc. A tou je ztráta intimity. Ze vztahů, kde je jeden z partnerů nevěrný, se velmi rychle vytrácí pouto, které je drželo při sobě. Společný smích, držení se za ruce při procházce, pohled do očí, který jasně říká: „Rozumím ti“. To vše jsou maličkosti, které vztahy utužují. A pokud vymizí, nežijete už spolu, ale jen vedle sebe.

A pak ten sex, že…

Když k sobě budeme upřímní, přiznáme si, že nevěra se nepozná nikde tak dobře jako v posteli. Není totiž v lidských silách udržovat paralelní vztah a přitom se chovat doma úplně stejně jako dřív. To zkrátka není možné. Nemluvíme tu samozřejmě o nějakém jednorázovém úletu, ten nic nemusí znamenat a většinou ani nic neovlivní. Dlouhodobější nevěra ale zcela jistě ano. „Koneckonců zdravý sexuální život je postavený na silném emocionálním spojení,“ připomíná Jennifer Kelman. A sdílet emocionální a intimní pocity s někým dalším se jednoduše musí odrazit na našem chování a bývá nejprůkaznějším důkazem nevěry. Většinou se projevuje odtažitostí, ale také nezvyklou starostlivostí či zájmem, který má zakrýt pocit viny.

Ale zda se to povede, záleží jen na vaší pozornosti a všímavosti. Vždycky tu je ovšem možnost, že se rozhodnete si toho vůbec nevšímat.

Zdroj: bestlifeonline.com, www.healthyplace.com, www.regain.us, www.huffpost.com,

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Související

Napsat komentář