Opravdu ženy s věkem ztrácí chuť na sex?

foto: Unsplash

Tvrdí se to tak často, že jsme tomu už všichni uvěřili. Milování nás nejvíc baví v mládí a jak stárneme, zájem se postupně vytrácí. Prý. Ovšem podle výzkumu, který sledoval více než 3 200 žen po dobu 15 let, je to úplně jinak.

„Asi čtvrtina žen hodnotí sex jako podstatnou součást svého života, bez ohledu na věk,“ řekla pro CNN doktorka Holly Thomas, hlavní autorka výzkumu, jehož výsledky prezentovala během virtuálního výročního setkání The North American Menopause Society. „Studie ukázala, že mnoho žen si stále vysoce cení sexu, i když stárnou,“ prozradila dále Thomas, odborná asistentka na univerzitě v Pittsburghu. O tom, zda to tak opravdu je, ale rozhoduje více faktorů. „Čím více jsou ženy schopny mluvit o sexu se svým partnerem, milování je naplňuje a je pro ně příjemné, tím je pravděpodobnější, že chuť na sex neztratí ani v pozdějším věku,“ dodala.

Je to jinak

Je pravda, že dřívější studie opakovaně potvrzovaly, že ženy s věkem chuť na sex postupně ztrácí. Mnozí odborníci ale již dlouho namítají, že realita je jiná. A doktorka Holly Thomas s nimi souhlasí. „Některé předchozí odborné práce naznačovaly, že během přibývajících let to jde s naším sexem z kopce. A zájem o milování dříve či později ztrácí téměř všechny ženy. Ale já od svých pacientů slýchám něco úplně jiného.“ Důvodem rozdílných výsledků může být podle vědkyně zvolená metoda výzkumu. Zatímco dřívější studie porovnávaly ženskou touhu pouze v určité chvíli života, její výzkum se zaměřil na vývoj sexuální žádostivosti v čase. A proto došel k odlišným výsledkům.

Vysoký i nízký zájem

Výsledky studie rozdělily ženy na tři skupiny. Přibližně čtvrtina z nich (28 %) potvrdila tradiční názory na toto téma: Během středního věku o sex postupně ztrácela zájem. Další více jak čtvrtina však uvedla přesný opak. Přibližně 27 % z žen zařazených do studie uvedlo, že sex pro ně zůstává stejně důležitý po 40, 50 i 60. Což podle odborníků jen potvrzuje předpoklady, že lidé, kteří jsou zdraví a žijí ve funkčních vztazích, chuť na sex s věkem obvykle neztrácí. Ze studie dále ještě vyplynulo, že velkou roli v tom sehrávají i předchozí pozitivní sexuální zkušenosti i sociálně-ekonomické faktory. Tady platí jednoduchá rovnice. Čím vyšší vzdělání a příjem, tím více sexu i v pozdějším věku.

Většina žen (48 %), se ale ve studii přiřadila ke třetí skupině. Tyto ženy si až do zhruba období menopauzy užívaly uspokojivého zdravého sexuálního života, pak jejich zájem začal postupně slábnout, u některých pohasl úplně. Za tím vidí odborníci především tyto čtyři níže uvedené příčiny. Dobrá zpráva ovšem je, že s každou se dá, alespoň do jisté míry, něco dělat, což by podle výsledků studie uvítalo až 15 % žen z této skupiny. Se svou ztrátou libida se jednoduše nechtějí smířit. Pokud je to i váš případ, rozhodně čtěte dál.

Co nám brání si sex užívat bez ohledu na věk ?

Zdravotní stav

Jak ženy vstupují do období menopauzy tj. zhruba ve věku kolem 50 let, jsou vystaveny hormonálním změnám, které mohou způsobit, že se sex stane méně uspokojivým nebo dokonce bolestivým. Někdy podobné stavy mohou nastat i dříve, než se skutečná menopauza dostaví tj. v období už po 40. roce věku. Kvůli hormonálním výkyvům může být ovlivněno i libido.

Pokles estrogenu způsobuje, že vaginální tkáně se stávají tenčími, suššími a náchylnějšími k podráždění. Vzrušení může být obtížnější. Návaly horka a další známky menopauzy mohou ovlivnit náladu i kvalitu spánku, což vede k únavě, úzkosti, podrážděnosti až depresi. To je ovšem řešitelné hormonální substitucí a jak mnohé studie již opakovaně prokázaly, hodně zmůže i zdravý životní styl, především vyvážený jídelníček a dostatek pohybu. V každém případě je ale nutné podobné problémy konzultovat s gynekologem, který doporučí optimální léčbu.

Psychika

Deprese, úzkost, stres, nepříjemná sexuální zkušenost či nadužívání alkoholu či dalších návykových látek, to vše má obrovský vliv nejen na naši psychiku, ale samozřejmě i sexuální život. Snížené libido je také častým vedlejším účinkem při užívání antidepresiv. Což je důležité připomenout, protože mnozí se kvůli tomu zbytečně obviňují a začarovaný kruh se tak kolem nich ještě více utahuje. Cesta jak z toho ven není úplně jednoduchá, hodně záleží na závažnosti problému. V zásadě ale platí, že řešit se, většinou za účasti odborníka, dá každá.

Partner a rodinný život

Střední věk není pro mnoho žen zrovna procházka růžovým sadem, zejména pokud žijí už v nepříliš funkčním stavu, partner o ně ztrácí zájem, a do toho přichází starost o vnoučata a často i rodiče, kteří vzhledem k věku vyžadují zvýšenou péči. To vše jsou faktory, které ke spokojenému sexuálnímu životu moc nepřispívají a chuť na sex se tak logicky ze života vytrácí. Co s tím? Tady mají psychologové jednu zásadní radu. Dejte sebe na první místo. Ne vždy je to možné, ale mnoho žen má pocit, že se vlastně nesluší myslet na sebe, když je všichni potřebují. Což může, ale také nemusí být pravda. Inventura toho, co opravdu musíte, a co děláte třeba jen ze zvyku či pocitu povinnosti, je určitě na místě. Proveďte ji a uvidíte. Je dost pravděpodobné, že se vám hodně uleví.

Sexuální výchova

V 21. století to zní dost zvláštně, ale pro mnoho žen ve středním a starším věku je stále hodně věcí tabu. Sledování porna? Chození do sex-shopu? Jen pouhá myšlenka na swingers party? Ne a ne a ne. Navíc nelze pominout, že společnost se na dámu kolem šedesátky stále dívá jako na někoho, kdo už má postelové radovánky spíše za sebou. A tak není divu, že podobný názor většina žen jednoduše přijala jako normu a nijak se jí nebrání. Tenhle postoj si ale musí každý změnit sám v sobě a rozhodnout si, zda je pro něj sex ještě stále důležitou součástí života. A pokud ano, udělat vše proto, aby se chuť na sex nevytratila.

Zdroj: www.cnn.com, www.psychologytoday.com, www.webmd.com, easyhealthoptions.comLíbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Související