Febiofest 2022 přinese více než 90 filmů

foto: Febiofest

29. ročník Mezinárodního Filmového Festivalu Praha – Febiofest 2022 začíná už 28. dubna a končí 4. května. K vidění bude to nejzajímavější ze současné zahraniční i české kinematografie.

Centrem festivalového dění se stane stejně jako loni Cinema City Slovanský dům. Vybrané sekce, masterclass či off-program budou hostit také Kino PilotůPonrepoEdison Filmhub, volnočasové centrum H55Café VzletKampus Hybernská a Empire Hall. Po skončení hlavního programu v metropoli Febiofest zamíří do regionů. 

Zahajovacím filmem 29. MFF Praha – Febiofest bude 28. dubna komedie Vévoda z Wellingtonu (The Duke), poslední film režiséra Rogera Michella, mimo jiné tvůrce populární romantické komedie Notting Hill. V energickém příběhu podle skutečných událostí natočeném v nejlepší tradici britských komedií excelují Jim Broadbent a Helen Mirren.

Ve středu 4. května festival zakončí Srdečné pozdravy z Afriky. Parodický francouzský špionážní thriller v režii Nicolase Bedose je 11. filmem, který oživuje postavu tajného agenta OSS 117, aktuálně s tváří Jeana Dujardina.

Cenu Kristián letos obdrží Karel Roden, jedna z nejvýraznějších osobností současné nejen tuzemské kinematografie. Na Febiofestu v premiéře představí film Promlčeno, kde si v režii Roberta Sedláčka zahrál hlavní roli.

Pestrá nabídka

Druhým oceněným je ukrajinský režisér Oleh Sencov, jehož nový film Nosoroh bude mít na festivalu českou premiéru. Febiofest, mimo jiné, v roce 2015 podpořil kampaň za propuštění Sencova z ruského vězení po jeho zatčení na anektovaném Krymu.

Hlavní soutěž představí sedm výrazných debutů či dalších filmů talentovaných filmařů – šesti režisérek a jednoho režiséra, kteří v současnosti bodují na mezinárodních festivalech. O vítězi rozhodne odborná porota, v níž zasednou švédská režisérka a scenáristka Isabella Eklöf, renomovaná režisérka a střihačka Emer Reynolds a oceňovaný režisér Olmo Omerzu

Divácká porota, tentokrát v čele s čestným předsedou Michalem Suchánkem, potřetí zvolí vítěze Soutěže komedií. Na výběr bude mít sedm snímků z celého světa, od Peru přes Island až po Ukrajinu. Amnesty International Febiofest Award, udělovaná ve spolupráci s českou pobočkou Amnesty International, ocení snímky s lidskoprávní tematikou napříč všemi sekcemi festivalu. Letošní ambasadorkou sekce Amnesty International je známá novinářka, reportérka a moderátorka Nora Fridrichová.

Nová nesoutěžní programová sekce Ukrajina: střed Evropy má dvě části. První představí mladou generaci ukrajinských filmařů, jejichž tvorba je silně ovlivněná situací v jejich zemi. Druhá část sekce je zaměřená na filmovou klasiku.

Zdroj: Febiofest

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související