58. ročník KVIFF byl zahájen! Bartoška oslavil 30 let prezidentování, Mortensen mluvil česky

foto: KVIFF.com

Letošní ročník MFF Karlovy Vary začal netradičně výletem do minulosti. Konkrétně do roku 1994, kdy se nad festivalem stahovala mračna. Ministerstvo kultury uvažovalo o jeho zrušení, na scénu naštěstí vstoupila festivalová nadace a její prezident Jiří Bartoška. Sestřih fotografií a videí divákům připomněl třicet let, kdy festival vzkvétal pod jeho vedením. 

Moderátor Marek Eben a Jiří Bartoška pohovořil rovnou uprostřed Velkého sálu hotelu Thermal. Prezident MFF Karlovy Vary slovo využil také k tomu, aby poděkoval: „Bez partnerů by festival dneska nebyl. Pro nás je důležité, že nám partneři věřili, když jsme přišli s myšlenkou, že budeme festival zachraňovat. A když byl covid, všichni partneři s námi zůstali.“ 

Bartoška a světová premiéra 

Nová festivalová znělka s Beniciem del Toro a představení poroty. Publikum zatleskalo i mexickému režisérovi Michelu Francovi, letošnímu mentorovi programu Future Frames, a ukrajinskému filmaři, aktivistovi a vojákovi Olehu Sencovovi, který na festivalu uvede svůj válečný dokument Real.

Po představení některých sekcí došlo na první sošky. Cenu prezidenta festivalu převzal herec, režisér a hudebník Viggo Mortensen. „Je pro mě velká čest být oceněn karlovarským festivalem,“ řekl Mortensen na úvod v češtině. „Pořádáte tu důležitou oslavu filmu,“ pokračoval. A také festivalu poděkoval, že si jako zahajovací film vybral svůj druhý režijní počin Až na konec světa.

„Jsme velice rádi, že vám ukážeme nás příběh,“ řekl opět česky. Film s ním doprovodil mladý herec Solly McLeod, který publiku slíbil, že ve skutečnosti není takový padouch jako ve filmu. „Přátelé, považujme 58. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech za zahájený,“ ukončil poté oficiality již potřicáté prezident festivalu Jiří Bartoška. 

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související

Napsat komentář