Agentka SCULLYOVÁ natáčí v Česku válečné drama

Válečný snímek natáčí režisér bondovky Quantum of Solace
foto: Richard Phibbs

Hollywoodský režisér Mark Forster připravuje v Čechách film z druhé světové války. Ve snímku White Bird: A Wonder Story se tuzemské lokace promění v krásnou Francii.

Na svém facebooku uvedla Česká filmová komise informaci, že ve filmu hraje i slavná Gillian Anderson, kterou nejvíce proslavila role agentky Scullyové v seriálovém hitu Akta X. Přestože panují přísná hygienická opatření, zahraniční filmaři mohou i za současné pandemické situace u nás natáčet. Krásná herečka je tedy od minulého týdne v Čechách a fanoušci mají šanci ji třeba někde zahlédnout.

Gillian Anderson a David Duchovny se proslavili v seriálu Akta X / foto: Instagram Gillian Anderson

Světová válka Z, Kryštůfek Robin, Horší už to nebude či Quantum of Solace. To je pár světově proslulých filmů z dílny režiséra Marka Forstera, který aktuálně snímek se slavnou herečkou začal v Česku natáčet.

Herečka Gillian Anderson se bude pohybovat mezi Prahou a okolím Liberce. Američtí filmaři si jako lokaci napodobující Francii v roce 1940 vyhlédli hrad Grabštejn u Hrádku nad Nisou.

Srdce Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Není vůbec divu, že je natáčení právě zde. Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní.

foto: Kudyznudy.cz

Ční na skalnatém kopci nad obcí Chotyně a první zmínka byla nalezena v listině z roku 1286, kde je jako majitel hradu uveden Ota II., purkrabí z Donína a na Grabštejně. Od konce 80. let 20. století zde probíhala rekonstrukce, díky níž se podařilo poodkrýt krásu někdejšího sídla.

Příběh židovského děvčete

Připravovaný film je adaptací novely White Bird: A Wonder Story, spisovatelky Raquel J. Palaciové. Hlavní hrdinkou příběhu je židovské dívka, kterou během druhé světové války doma schovává francouzská rodina. Gilliana Anderson dostala roli Francouzky Vivienne, která se snaží udržet dívku i svou rodinu v bezpečí.

Žena mnoha tváří

Americká herečka Gillian Anderson byla za svou nejslavnější roli agentky Scullyové v seriálu Akta X (natáčel se v letech 1993 až 2002), kde hrála po boku svého kolegy Davida Duchovnyho několikrát nominována na cenu Zlatý Glóbus, kterou nakonec v roce 1997 získala.

Naposledy sklidila úspěch v seriálu Sexuální výchova (Sex Education, 2019-2021) či Koruna (The Crown, 2020) z produkce Netflixu, kde ztvárnila anglickou premiérku Margaret Thatcher.


Gillian Leigh Anderson

Narodila se 9. srpna 1968 v Chicagu. Mimo pestrý herecký archiv má i velmi divoké soukromí. Prvního manžela Clyde Klotze si vzala 1. ledna 1994 na Havaji, a po dvou letech se rozvedli kvůli obvinění ze znásilnění. Mají spolu dceru Piper, která se narodila 25. září 1994. Druhého manžela Juliana Ozanne si vzala 29. prosince 2004. Rok a půl na to se také rozvedli. 1. listopadu 2006 se jí narodil syn Oscar, kterého má s podnikatelem Markem Griffithsen. Spolu mají ještě syna Felixe, který se narodil v roce 2008. Jejím nynějším partnerem je britský scenárista a dramatik Peter Morgen (56). S ním žije již téměř pět let. On má též tři děti, a to z manželství s dcerou českého politika a šlechtice Karla Schwarzenberga Annou Karolínou (51).


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související