Cannes zná vítěze. Zlatou palmu získal snímek Titane

Snímek režisérky Julie Ducournau pojednává o lesbické vražedkyni Titane
foto: Festival de Cannes

Šokující snímek Titane režisérky Julie Ducournau sice řadu diváků přiměl odejít z kina během projekce, přesto porotu zaujal nejvíce.

Možná se není zase tak čemu divit, jelikož v soutěžní přehlídce se na letošní 74. ročníku hlavní témata točila především kolem jinakosti, imigrantů a sexuální identity. A nejvíce zaujal právě šokující snímek Titane. Ducournau se tak stala teprve druhou ženou v historii festivalu, která hlavní cenu získala. „Děkuji porotě za to, že volá po větší rozmanitosti v našich kinematografických zážitcích i v našich životech,“ řekla po vyhlášení výsledků Ducournau.

Za nejlepší mužský herecký výkon si z Cannes odnesl cenu americký herec Caleb Landry Jones. Ten ve snímku Justina Kurzela Nitram ztvárnil roli vraha Martina Bryanta, který v roce 1996 v Tasmánii zavraždil 35 lidí. Nejlepší herečkou se stala Norka Renate Reinsve, která si zahrála ve snímku Verdens verste menneske dánského filmaře Joachima Triera.

O velkou cenu poroty se podělily filmy A Hero (Hrdina) dvojnásobného oscarového režiséra Asghara Farhádího a Hytti nro 6 finského filmaře Juhoa Kuosmanena. Za nejlepší režii si cenu odnesl Leos Carax za muzikál Anette.

Česká stopa

Česká republika letos v hlavní soutěži zastoupena nebyla, v sekci Cinéfondation se ale promítal krátký animovaný film Rudé boty studentky katedry animované tvorby FAMU Anny Podskalské. V sekci Cannes Classics byl uveden zrestaurovaný film Vojtěcha Jasného Až přijde kocour, který v roce 1963 v Cannes získal zvláštní cenu poroty.

V minulém roce byl festival kvůli pandemii covidu-19 poprvé v historii zrušen. Letos se tak s ročním odkladem do soutěže dostala i řada filmů, které byly vybrány už před rokem. Letošní filmový festival v Cannes se stal první velkou akcí, kde se mohli lidé objevit fyzicky, a to včetně projekcí filmů, tiskovek, filmového trhu a odborných konferencí. Lidi po měsících uzavření toužili po normalitě, shlukování a setkávání, což se celkem v dobrém slova smyslu podařilo.


Móda v Cannes 2021: Slavné hvězdy, luxusní róby…

foto: Festival de Cannes

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související