Karlovarský festival začal. Sir Michael Caine obdržel Křišťálový glóbus

Za umělecký přínos světové kinematografii
foto: KVIFF

Začal 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. V 8:30 ráno byl zahájen projekcí debutového filmu Hit the Road íránského režiséra Panaha Panahího.

Slavnostní zahájení 55. ročníku MFF Karlovy Vary se však uskutečnilo až večer. První hosté začali přijíždět k červenému koberci před hotelem Thermal po 16. hodině. Jedním z těch, který se po něm také prošel byl Sir Michael Caine. Poté během ceremoniálu obdržel Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Na červeném koberci také veřejnost uvítala další hvězdy, včetně delegace na zahajovací film letošního KVIFF, životopisné drama Zátopek od režiséra Davida Ondříčka.

Slavnostní večer tradičně zahájilo představení v choreografii bratří Cabanů, jejichž pětadvacet let na festivalu mapuje nová kniha VARY25. Poté prezident festivalu Jiří Bartoška přivítal publikum a Marek Eben, tradiční moderátor karlovarských ceremoniálů, představil porotu obou soutěžních sekcí.

Úvodním filmem bylo životopisné drama Zátopek z produkce výkonného ředitele festivalu Kryštofa Muchy. Na scénu s ním vystoupili režisér David Ondříček a herci James Frecheville, Martha Issová a Václav Neužil. „Snímek je pro mě svatý grál českých kin. Moc jsme se na to těšili,“ řekl režisér.

Cena za celoživotní výkon

Jeviště nakonec patřilo pozoruhodnému britskému herci Siru Michaelovi Caineovi, který převzal Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. „Toto je největší potlesk, jaký jsem kdy měl. A je to také největší ocenění, se kterým jsem se v životě setkal. Když se ohlédnu za svým životem a toto je cena za celoživotní úspěch, vzpomenu si, jak jsem začínal jako nikdo odnikud, kdo nic nevěděl. A já jsem jen bezcílně bloudil a postupně něčeho dosáhl, bůhví, jak jsem to udělal. Měl jsem jen velké štěstí. Vždy jsem byl velmi šťastný, že dělám to, co dělám. A teď mám všechny tyto životní úspěchy. To je úžasné. Protože jsem dostal cenu za něco, co mám velmi rád – můj život, “ vyznal se.

Slavnostní zahájení bylo opět doprovázeno koncertem a zakončeno ohňostrojem. Návštěvníci festivalu se mohli těšit na jedinečnou koncertní verzi muzikálu Jesus Christ Superstar před hotelem Thermal. S legendárním obsazením z pražského představení Divadla Spirála na Výstavišti včetně Kamila Střihavky, Dana Bárty a Báry Basikové za doprovodu Karlových Varů Symfonický orchestr pod taktovkou Oty Balage. Koncert začal ve 22:45.

Kromě toho od pátku 20. září začal také bohatý doprovodný program filmového festivalu Karlovy Vary. Více informací o něm najdete ZDE.


MFF Karlovy Vary: Přijede Depp, Hawke i Michael Caines

foto: Kviff

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související