Do kin míří snímek NESTOUDNÁ KRÁSA o obdivovaném i zatracovaném Helmutu Newtonovi.

Tento génius v oblasti módní fotografie, by letos oslavil sté narozeniny.
Helmut Newton

Pro někoho perverzní, pro jiné jedinečný. Jeden z nejvlivnějších mistrů módní fotografie se proslavil erotickými a vyzývavými snímky, které mnozí vyzdvihují a další odsuzují. Berlínský rodák a světoběžník Helmut Newton, by letos oslavil sté výročí, bohužel jeho život ukončila v roce 2004 autonehoda. Velmi intimní dokument režiséra Gero von Boehma odhaluje život a dílo svérázného muže, který se nikdy necítil být umělcem. Právem? V tomto ohledu vyvolával mnoho otázek: zacházel s ženami jen jako se sexuálními objekty? Byl sexista, nebo feminista? Geniální, nebo zvrácený?

Prostřednictvím upřímných rozhovorů s Grace Jonesovou, Charlotte Ramplingovou, Isabellou Rosselliniovou, Annou Wintourovou, Claudií Schifferovou, Marianne Faithfullovou, Hannou Schygullovou, Nadjou Auermannovou a Newtonovou manželkou June tento dokument skládá sugestivní mozaiku jeho odkazu a snaží se odpovědět na otázky týkající se jeho celoživotní práce – vytváření provokativních obrazů žen.

Film zahrnuje také vlastní Newtonovy filmy, archivní záběry (včetně ostré výměny se Susan Sontagovou) a samozřejmě řadu jeho ikonických fotografií. Výsledkem je zábavný portrét kontroverzního génia. V kinech od 17. září.

Hodnocení redakce: 75%


Helmut Newton 13. října 1920 – 23. ledna 2004
Původním jménem Helmut Neustädter, pocházel z dobře situované židovské rodiny.

Jeho matka Claire se po smrti svého prvního muže provdala za Maxe Neustädtera, který pocházel z chudé slezské rodiny. Po prvním muži převzala továrnu na knoflíky a přezky na opasky.

Vztah k fotografii našel Helmut již v mládí jako student reálného gymnázia. Svůj první fotoaparát Agfa Box Tengor si pořídil v roce 1932. První snímky z tohoto fotoaparátu vznikly v podzemní dráze, poslední fotografie – snímek věže – byla rozhodujícím okamžikem pro jeho kariéru fotografa.

Gero von Boehm se narodil v německém Hannoveru v roce 1954. Pracoval jako režisér, novinář i rozhlasový a televizní moderátor. Od roku 1982 režíroval více než 100 dokumentů pro ARD, ZDF, ARTE, France 3, RAI a Sundance Channel a získal ocenění v Německu i v zahraničí.


Helmut Newton: Nestoudná krása (2020)

Obrázek 1 z 6

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související