Vzpomínka na Dvojce: ROK Karla Gotta bez Karla Gotta

1. října - rok od úmrtí slavného mistra.
Karel Gott
foto: Supraphon

Jako by to bylo včera. Přitom dnes je to přesně rok, co Karel Gott zemřel. Zpráva se okamžitě roznesla rychlostí blesku. S vážnými zdravotními problémy bojoval velmi statečně od roku 2016. Přesto nás zlatý slavík, který v září loňského roku potvrdil, že trpí akutní leukémií, navždy opustil.

Rok s Karlem bez Karla. To je komponovaný pořad na Dvojce, kterým Český rozhlas dnes připomíná rok od úmrtí českého zpěváka.  Ten ve věku 80 let zemřel 1. října 2019 krátce před půlnocí doma v kruhu své rodiny. Úmrtí potvrdila následující den manželka Ivana Gottová na sociálních sítích.

„S nejhlubším zármutkem v srdci oznamuji, že nás včera (v úterý), krátce před půlnocí, po těžké a dlouhé nemoci, opustil můj milovaný manžel Karel Gott. Odešel doma, v tichém spánku, v kruhu své rodiny,“ napsala Gottová.VÁŠNIVÝ SBĚRATEL SE ZLATÝM HLASEM V HRDLE

Karel Gott za svůj dlouhý umělecký život nasbíral nespočet cen, mezi kterými bylo 42 Slavíků, titul národního umělce, Zlatou jehlu Polydoru, dva Zlaté klíče festivalu Intervize, zlatou a bronzovou Bratislavskou lyru, Stříbrného a Bronzového lva rádia Luxembourg, Zlatou harfu ve Stuttgartu, Trophée nationale na přehlídce MIDEM v Cannes, cenu Třešňové květiny na festivalu v Tokiu a množství zlatých a platinových desek. Od prezidenta Václava Klause si v roce 2009 odnes medaili Za zásluhy I. stupně.

foto: Instagram Karel Gott

HLEDALI AŽ NAŠLI

14. července 1939 se v Plzni Marii a Karlu Gottovým narodil syn Karel. Za pár let se rodina přestěhovala do Prahy. Když se Karel nedostal na Uměleckoprůmyslovou školu, vyučil se v ČKD elektromontérem. V roce 1957 nastoupil do zkušebny elektrických točivých strojů v ČKD Stalingrad v pražských Vysočanech.

Maminka Karla podporovala v jeho pěveckém a uměleckém nadání, což se moc nezamlouvalo tatínkovi. Přesto se budoucí zpěvák tajně v roce 1958 přihlásil do první soutěže Hledáme nové talenty. Sice zde neuspěl, přesto si ho všiml Karel Krautgartner a nabídl mu vystupování se svým orchestrem. Po této zkušenosti se Karel rozhodl studovat pražskou Státní konzervatoř operní zpěv.

Duet s Vlastou Průchovou Až nám bude dvakrát tolik (1962) se objevil na stejnojmenném albu orchestru Karla Krautgertnera. Byla to první písnička, kterou vydal a hned s ní vyhráli v soutěži Hledáme písničku pro všední den. Za rok už vystupoval v Divadle Semafor ve hře Zuzana není pro nikoho doma, kde zazpíval písničky jako Oči sněhem zaváté a Zdvořilý Woody.

PRVNÍ SLAVÍK A ZAHRANIČNÍ ÚSPĚCHY

Filmy Limonádový Joe aneb Koňská opera, Kdyby tisíc klarinetů a romantické Starce na chmelu byly pro zpěváka zásadním momentem, který mu to pomohl získat prvního Zlatého slavíka. To se psal rok 1964. Následovaly i další filmy, jako pohádka Tři oříšky pro Popelku, kde zpíval píseň Kdepak ty ptáčku hnízdo máš. Dalšími hity jako Čas růží a Lady Karneval mu vynesly slávu i v Německu, kde tři měsíce také intenzivně pracoval. Gott se začal objevovat i v mnoha dalších filmech, kde hrál i zásadní role jako Hvězda padá vzhůru, Romance za korunu nebo Z pekla štěstí 2 či kultovním Dědictví aneb Kurvahošigutntag.

V OBLEŽENÍ ŽEN 

Ženy miloval a o jeho avantýrách kolují zkazky. Za svůj život si ale dopřál jen jedno manželství a čtyři děti. V roce se mu ze vztahu s Antonií Zacpalovou narodila první dcera, Dominika Gottová. Karel Gott se o dceři dozvěděl až za devět měsíců. V roce 1997 se mu s bývalou partnerkou Ivetou Kolářovou narodila Lucie. Díky ní se také dožil vytouženého chlapce, respektive vnuka. Lucie má totiž dva syny. S ženou, která ho v lednu 2008 jako jediná odvedla ve svatebních šatech v v Las Vegas k oltáři, byla Ivana Macháčková. S tou má dceru Charlottu Ellu (2006) a Nelly Sofii (2008).

Karel Gott s babičkou Valešovou.
foto: archiv Karla Gotta

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související