Karel III.: Chlad rodičů, šikana i nešťastné manželství. Život se s britským králem moc nemazlil

foto: wikimedia commons

Karel III., celým jménem Karel Filip Artur Jiří (anglicky Charles Philip Arthur George) byl nejdéle čekajícím následníkem trůnu. Po smrti své matky, královny Alžběty II., se v září roku 2022 konečně stal králem Spojeného království a dalších čtrnácti nezávislých států sdružených ve společenství Commonwealth realm. Moc jednoduchý život ale neměl.

Čtyřletý vévoda

Karel III. se narodil v Buckinghamském paláci 14. listopadu 1948 ve 21:14 britského času za vlády svého dědečka Jiří VI., jako první dítě princezny Alžbětyprince Philipa, vévody z Edinburghu. Když mu byly čtyři roky, nastoupila jeho matka po smrti Jiřího VI. na trůn jako královna Alžběta II. Jako panovničin nejstarší syn se automaticky stal následníkem trůnu a přijal tituly vévoda z Cornwallu, vévoda z Rothesay, hrabě z Carricku, baron z Renfrew, lord z ostrovů a princ a velký správce Skotska. Dne 2. června 1953 se čtyřletý Charles zúčastnil matčiny korunovace ve Westminsterském opatství.

Dnešní britský král má ještě tři mladší sourozence, princeznu Annu a prince Andrewa a Edwarda. Všechny už od raného věku vychovávala guvernantka Catherine Peebles. V roce 1955 pak Charles dostal soukromého učitele, čímž se stal prvním následníkem trůnu, který byl takto vzděláván. Dva roky na to nastoupil do školy Hill House v západním Londýně. Od roku 1958 pak navštěvoval školu Cheam Preparatory School v anglickém hrabství Berkshire. Po střední škole nastoupil v roce 1962 do Gordonstoun v severovýchodním Skotsku.

Život bez mateřské lásky

V autorizovaném životopise Jonathana Dimblebyho z roku 1994 byli Alžběta a Philip popsáni jako fyzicky a citově chladní rodiče, přičemž Philipovi bylo vyčítáno, že nebere ohled na Charlesovu citlivou povahu a nutí ho navštěvovat Gordonstoun, kde byl šikanován.

Dva semestry strávil v roce 1966 v kampusu Timbertop na gymnáziu Geelong v australském státě Victoria, během nichž navštívil Papuu Novou Guineu na školním výletě se svým učitelem dějepisu Michaelem Collinsem Perssem. V roce 1973 popsal Charles pobyt v Timbertopu jako nejpříjemnější část celého svého vzdělávání. Po návratu do Gordonstounu se Charles po vzoru svého otce stal prefektem školy.

V roce 1967 na Trinity College v Cambridge studoval archeologii a antropologii a později přešel na historii. Studoval i velšské dějiny a jazyk. Dne 23. června 1970 získal na univerzitě v Cambridgi titul Bachelor of Arts (BA). Stal se tak prvním britským následníkem trůnu, který získal vysokoškolský titul. Dne 2. srpna 1975 mu Univerzita v Cambridgi udělila titul Master of Arts (MA Cantab).

První a druhé manželství

29. července 1981 si v londýnské katedrále sv. Pavla vzal, především na přání královny, svou první ženu, Dianu Spencer. Jejich svatbu sledovalo v televizi po celém světě na tři čtvrtě miliardy lidí, ale manželství mělo k pohádce daleko.

Kvůli Karlově dlouholeté přítelkyni Camille Parker-Bowles trpěla Diana depresemi a bulimií. Problémy v manželství nastaly už brzy po svatbě a stále se stupňovaly až do rozvodu 28. srpna 1996. Dne 31. srpna 1997 princezna Diana zahynula při automobilové nehodě v Paříži ve svém Mercedesu i spolu se svým milencem Dodim Al-Fayedem.

Necelých devět let po rozvodu si Karel svou dlouholetou milenku 9. dubna 2005 konečně vzal. V kapli sv. Jiří na Windsorském hradu Camilla ale nepřijala titul princezna z Walesu, a místo toho byla nazývána vévodkyní z Cornwallu.

Dlouhé čekání

Od roku 1952 až do začátku své vlády byl nejdéle sloužícím vévodou z Cornwallu a vévodou z Rothesay, a stal se tak nejstarším a nejdéle čekajícím britským následníkem trůnu. V letech 1958–2022 mu náležel také titul prince z Walesu, který rovněž držel nejdéle v historii, a to přes 70 let. Ve svých 73 letech se také stal nejstarším nastupujícím britským monarchou.


Smrt mé milované matky, Jejího Veličenstva, je pro mě a pro všechny členy mé rodiny momentem největšího smutku. Hluboce truchlíme nad odchodem vážené panovnice a milované matky. Vím, že její ztrátu bude hluboce pociťovat celá země, Commonwealth a nespočet lidí po celém světě.

—Karel III.


V roli prince z Walesu plnil oficiální povinnosti vyplívající z jeho postavení. V roce 1976 založil charitativní organizaci The Prince’s Trust na pomoc mladým zranitelným lidem. Charitativní projekty zastřešil neziskovou organizací The Prince’s Charities. Během života se stal patronem, prezidentem nebo členem více než 400 charitativních organizací. Jako kritik moderní architektury se zasadil o ochranu historických budov a klade důraz na význam architektury ve společnosti.

Jako ochránce životního prostředí podporuje ekologické zemědělství a aktivní přístup vůči klimatické změně. Odmítavě se naopak vyjádřil ke geneticky upravovaným potravinám. Kritizována byla jeho podpora pseudovědy včetně homeopatie. Je také literárně činný.

Je příznivcem anglického profesionálního fotbalového klubu Burnley FC. Město Burnley navštěvuje pravidelně a věnuje se osobnímu zájmu o regeneraci a rozvoj oblasti. Jeho charity pak podporují řadu projektů v rámci města. Mezi jeho další zájmy patří malba, rybaření a sport, v minulosti hrával pólo.

Po smrti svého otce prince Philipa v roce 2021 zdědil Charles titul vévody z Edinburghu. Na britský trůn nastoupil v září 2022 po úmrtí matky královny Alžběty II. Vybral si jméno Karel III. Jeho korunovace je naplánována na 6. května 2023, spolu s manželkou Camillou budou pomazáni svěceným olejem a král poté převezme královské jablko, žezlo a korunovační prsten.

zdroj: Wikipedia.com, Wikimedia Commons

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související