KVIFF 2024: Clive Owen a Ivan Trojan převzali Cenu prezidenta festivalu

foto: KVIFF.com

Kromě vítězů Hlavní soutěže a Soutěže Proxima patřilo slavnostní zakončení 58. ročníku KVIFF také dvěma vzácným hostům. Tím se stali herci Ivan Trojan a Clive Owen. Oba totiž osobně převzali z rukou Jiřího Bartošky Cenu prezidenta festivalu. 

Herci Clive Owen a Ivan Trojan si za deštivého počasí, ale velkého burácení příznivců, přišli převzít jednu z nejzásadnějších cen. Alespoň pro českého herce. „Gratuluju Cliveovi Owenovi. Je dobře, že cenu dostávám dříve než on, protože jsem o půl roku starší,“ zažertoval Trojan.

Ivan Trojan si odnesl cenu za přínos české kinematografii.

Vždycky jsem si přál tuto cenu dostat, je to opravdu nejkrásnější cena, jakou jsem kdy viděl,” poděkoval Trojan. „Jak jste mohli vidět i v ukázce z mých rolí, Jiří Bartoška je nejen pro mě náš Bůh. Ať jsi tady s náma co nejdýl, Jirko!” popřál prezidentovi festivalu. „Děkuju vám za ten standing owen-tion,, děkuju Davidu Ondříčkovi, kterému bylo divné, že jsem ve 35 letech nenatočil film, a dal mi roli v Samotářích. Děkuju Jirkovi Strachovi, Petru Zelenkovi, Dejvickému divadlu, mému bratrovi, že mi říkal, jak to na světě chodí. Vše, co jsem dělal, jsem dělal, protože jsem byl s těmi lidmi rád,” uvedl Ivan Trojan a řeč zakončil poděkováním rodině a divákům. 

Cena pro Cliva Owena 

Tím posledním oceněným na konci slavnostní ceremonie, se stal Britský herec, který na KVIFF uvedl snímek Na dotek. Ten hned v úvodu večera pochválil karlovarský festival i české štáby, s nimiž často pracoval. „Taková cena vás donutí ohlédnout se za svou kariérou. Na tu mou měl největší vliv malý film jménem Krupiér. Proto mladým filmařům, kteří chtějí prorazit, říkám: Průlomem často může být film, od kterého to nečekáte, projekt, do něhož jste zapálení. Já sám jsem víc hrdý na některé své menší snímky a mnoho z nich začalo svůj život na filmovém festivalu. Ty jsou dnes důležitější než kdykoliv předtím. Jsem moc rád, že jsem tady poznal Jiřího Bartošku, který tu třicet let dává příležitost mladým filmařům najít publikum. Tuto cenu chci věnovat právě jemu,” uzavřela svou řeč herecká star. 

zdroj: KVIFF.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související

Napsat komentář