Ideální letní večeře? Lehká, rychlá a delikátní. Což grilovaná cuketa splňuje na jedničku. Můžete ji využít jako hlavní jídlo, nebo jako přílohu například k rybě nebo grilovanému masu. Příprava je více než snadná.
Cuketa jako ideální součást vyváženého jídelníčku
Cukety jsou ceněné především pro svůj obsah vápníku, hořčíku, železa, vitaminů skupiny B, vitaminu A a C. S přibližně 19 kcal na 100 g je navíc cuketa velmi nízkokalorickou a lehce stravitelnou potravinou. Cukety si můžete připravit na tisíc způsobů a stále tu budou jejich benefity. Jsou skvělou součástí hubnoucího jídelníčku, protože obsahují hodně vody a vlákniny, takže vás zasytí na delší dobu při nízké kalorické hodnotě.
Pokud chcete nějaké to kilo zhubnout, je dobré poskládat si jídelníček z až 50 % zeleniny v jakékoli podobě. Jen se vyhýbejte smažené. I tento recept na grilování cuketu si můžete připravit téměř s minimem tuku. Stačí pekáček vyložit pečicím papírem a navrch jen pokapat olivovým olejem.
Grilovaná cuketa s rajčaty
Na grilování jsou ideální mladé tenčí cukety, které v sobě nemají moc vody a jsou tvrdší. Ty většinou nemusíte ani loupat, stačí je omýt a nakrájet na větší kusy. Přidejte rajčata, ta větší pokrájejte na čtvrtky, cibuli a celé paličky česneku. Poměr zeleniny tu záměrně neuvádíme, můžete si vybrat podle své chuti nebo možností, ale pro představu na asi 3-4 menší cukety stačí cca půl kila rajčat, 1 cibule a 1-2 hlavičky česneku. Ten určitě pečte celý, má pak mnohem delikátnější, jemně nasládlou chuť. Pokrájenou zeleninu osolte, opepřete, přidejte čerstvé bylinky (bazalku, rozmarýn, tymián) a pokapejte pořádnou dávkou olivového oleje. Pečte pod grilem asi 25 minut.
Upečenou zeleninu můžete posypat nastrouhaným parmazánem a hned podávat. Skvěle chutná i bez masa jen s volským okem. Upečené stroužky česneku pak vymačkejte do zeleniny nebo využijte jako delikátní pomazánku na opečené toasty.
Jak snadněji zhubnout?
Snídejte
Mnohé studie se ve výsledcích o důležitosti snídaně sice rozcházejí, ale většina z nich se shoduje, že snídaně je podstatná pro správné nastartování metabolismu. Není nutné jíst ihned po probuzení, ale když ji vynecháte úplně, o to více zkonzumujete kalorií během dne. A co nejlépe snídat? Především celozrnné obiloviny, která nás správně zasytí a dodají dostatek vlákniny, ovoce jako skvělý zdroj vitaminů a trochu přírodního cukru či med jako energii pro mozek.
Vynechte zbytečné kalorické bomby
Ani při hubnutí se nemusíte vzdávat oblíbeného nápoje, jen z něj nesmíte vytvořit kalorickou bombu. Pití černé kávy nebo čaje je při hubnutí v pořádku, protože jde v podstatě o nápoje bez kalorií, které mají navíc vysoký obsah antioxidantů. Ovšem pozor si dávejte na kalorické bomby ve formě ochucených káv s cukrem a smetanou. Osvěžující nápoj se díky nim pak kaloricky vyrovná jídlu, aniž by nás plnohodnotně zasytil.
Kdy správně jíst?
V průběhu dne vám plán, co za ten den sníte, může zabránit v přejídání. Navíc je třeba maximálně vnímat své tělo a jíst, když máte opravdu hlad. „Všímavost je stav bytí, který se zaměřuje na přítomný okamžik a naučí vás přijímat pocity a zprávy svého těla,“ vysvětluje nutriční poradkyně Alyssa Burnison. „Když začnete procvičovat vědomé stravování, může to mít pozitivní dopad na vaše emocionální a fyzické zdraví, váš vztah k jídlu a dost možná i na vaši váhu,“ upozorňuje. „Trvá téměř 20 minut než váš žaludek pošle zprávu do mozku, že jste plní. Když zpomalíte a jíte vědomě, poznáte, kdy se cítíte sytí a přestanete včas jíst. Díky tomu můžete zkonzumovat méně jídla, než kdybyste spěchali.
Zdroj: www.eatthis.com, www.healthylifestylesliving.com, www.bbc.co.uk