58. KVIFF: Vyhrál dokument Náhlý záblesk hlubších věcí. Film Vlny diváky nadchl

foto: KVIFF.com

Vítězným snímkem 58. ročníku KVIFF se stal dokumentární snímek Náhlý záblesk hlubších věcí. Esejistický portrét britské umělkyně s hlubokým přesahem do světa genderu, klimatu i kreativity natočil skotsko-irský režisér Mark Cousins.

„To je ale festival, to je ale sál, to je ale šok! Také můj film Náhlý záblesk hlubších věcí je o šoku, o proměně, kterou prošla umělkyně Wilhelmina Barns-Graham poté, co v roce 1949 vyšplhala na švýcarský ledovec. Je o ženě, která žila svůj život naplno,” řekl čerstvý držitel Křišťálového glóbu Cousins. 

Zvláštní cena poroty

Bodoval také snímek Až na věky Liljy Ingolfsdottir, který získal Zvláštní cenu poroty i Cenu za nejlepší ženský herecký výkon Helgy Guren. „Ocenění mi dokazuje, že jako filmaři můžeme jít do hloubky. I když se jeden druhého bojíme, vzájemně se potřebujeme,” poděkovala norská režisérka, která studovala také na pražské FAMU.

Cenu za režii získala singapurská tvůrkyně Nelicia Low za strhující atmosferický thriller Na kordy. Cenu za nejlepší mužský herecký výkon si rozdělili Ton Kas Guido Pollemas z nizozemsko-belgického snímku Host a ryba třetího dne o vztahu otce a syna. Za oba oceněné poděkoval Guido Pollemans a během improvizované etudy přečetl i kolegův proslov, který mu přišel e-mailem.

Porota ve složení Christine VachonGeoffrey Rush (kterému sál zazpíval k narozeninám), SjónEliška Křenková a Gábor Reisz udělila také dvě Zvláštní uznání. Jedno putuje do Česka, a to díky celovečernímu debutu Adama Martince Mord. Ten mimo jiné poděkoval svému tatínkovi Karlovi, který ve filmu ztvárnil hlavní roli. „Kromě toho, že jsi dobrej táta, tak teď jsi i dobrej herec, gratuluju,” usmíval se režisér. Zvláštní uznání získalo také německo-francouzské drama z prostředí uprchlického tábora Xoftex. Režisér Noaz Deshe cenu přirovnal ke světlu, které dopadá na jeho film, ale také na ožehavé téma migrace.

Divácká cena

Cenu získal film Vlny Jiřího Mádla. Snímek o roli Československého rozhlasu v srpnu 1968 skončil v diváckém hlasování s úctyhodným skóre 1.05 a celkovým počtem 54 181 hlasů. Producentka snímku Monika Kristl a režisér Jiří Mádl poděkovali rodinám, kolegům i blízkým a Mádl přisadil: „Ze všeho nejvíce bych chtěl poděkovat divákům, že nám tady na festivalu způsobili takové vlnobití.”

Proximu ovládl Cizinec, uznání jde slovenskému tvůrci

Soutěž Proxima již potřetí představila díla plná tvůrčího elánu a progresivního kinematografického výrazu. V její porotě zasedli Bianca BalbuenaWouter JansenAdéla KomrzýMohamed Kordofani a Daniela Michel.

Velká cena připadla epizodickému snímku z hotelových pokojů Cizinec, za kterým stojí čínský režisér působící i v USA, Zhengfan Yang. „Název filmu je Cizinec, ale tady s vámi se cítím jako doma,” poděkoval festivalu.

Zvláštní cenu poroty soutěže Proxima si za dokumentární snímek Když přišla noc, který mapuje militantní prostředí současného Peru, převzal režisér Paolo Tizón. Český film Od marca do májaslovenského režiséra Martina Pavola Repky dostal Zvláštní uznání. „To, že tu dnes můžeme stát, je zásluhou štábu a herců, kteří zvládli vystoupit ze své komfortní zóny a bez nároku na honorář uskutečnit tento film a na tři čtvrtě roku si jím zkomplikovat život. Tato cena je pro ně,” uvedl Repka.

Prezident festivalu Jiří Bartoška na závěr ceremoniálu pozval přítomné na 59. ročník KVIFF, který připadne na 4. – 12. července 2025. Tak zase za rok ve Varech!

zdroj: KVIFF.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související