Léto plné poct. Meky Žbirka by z nich měl radost

foto: Universal Music Czech Republic

Meky Žbirka získal cenu v anketě Slovenka roku a Ruka Hore Awards. Na slovenském festivalu Pohoda 2022 se jeho Tribute týkající se kultovních alb Nemoderný chalan, Chlapec z ulice a Zlomky poznania stal otevíracím koncertem festivalu na hlavním pódiu.

Vystoupila zde i kapela Midi Lidi s hostujícím Laco Lučeničem. Skladbu To sa dá si s nimi zazpíval i David Žbirka. Následoval pak křest nového alba Posledné veci a Michal Kaščák si i zazpíval společně s Davidem Žbirkou. Další Pocta Mekymu se uskuteční 29. července na festivalu Žákovic Open, kde zahraje All Stars Band s mnohými hosty.

Meky i v muzeu

Na tento festival dorazí i Katka Žbirková, která o neutuchajícím zájmu o tvorbu jejího manžela řekla: „Meky by měl určitě radost. Pořád chtěl lidi těšit hudbou a teď mu to všichni mnohonásobně vracejí. Když už nemůžou tleskat jemu, tleskají jeho hudbě v různých podobách. Jsem ráda, že mimo koncertů můžeme fanoušky pozvat i na výstavu v Národním muzeu v Praze“. Tím měla na mysli informaci o speciální výstavě fotografií a memorabilií, která bude od října 2022 v Národním muzeu v Praze. Vrcholem oslav nedožitých sedmdesátin pak bude série koncertů Tribute to Miro Žbirka 70. 

V Londýně (24. září – 229 Venue) se představí Peter Bič Project, Dan Bárta, Rob Cass, David Žbirka, Lenny a další. Nezištnou účast v Bratislavě (17. října – NTC Aréna) a v Praze (21. října – O2 Universum) už potvrdili: David Koller, Peter Nagy, Katarína Knechtová, Michal Hrůza, Jana Kirschner, Adam Ďurica, Slza, Jiří Macháček, Lukáš Adamec, Martha, Lenny, Peter Bič Project a další. 

Album Posledné veci získalo spoustu pozitivních recenzí od renomovaných českých a slovenských médií a především od fanoušků. Po CD verzi přijde na řadu i LP verze, kde zaujme také obal alba s fotografií Petra Župníka a grafickým zpracováním Jiřího Troskova. 


Nové album Mira Žbirky – Posledné veci, které uzavírá jeho víc než padesátiletou autorskou cestu, vychází právě dnes pod vydavatelstvím Universal Music. Je na něm dvanáct nových písní Mira Žbirky, které napsal v průběhu posledních dvou let a nazpíval krátce před svým odchodem. Čtyři z nich jsou zhudebněnými texty básníků Joža Urbana, Václava Hrabě a Daniela Heviera. Krátká báseň Posledné veci z ranné sbírky poezie Vták pije z koľaje (1977) od posledního jmenovaného básníka, dala název celému albu. V rádiích z něj úspěšně boduje duet otce se synem ve skladbě Nejsi sám.


Syn to za tátu dotáhl

David Žbirka byl od svého otce pověřený dokončením a produkcí alba. Spolu s anglickým producentem Patrickem Jamesem Fitzroyem ho nahráli v londýnském studiu KONK, které patří lídrovi Mekyho oblíbené skupiny The Kinks, Rayovi Daviesovi a sídlí ve čtvrti Musswell Hill, odkud pocházela jeho matka.   

Na aranžích se kromě Patricka s Davidem podíleli i Oliver Torr (Posledné veci, Ríša snov) a Petr Marek ze skupiny MIDI LIDI (Len sa neuraz). V jednotlivých skladbách alba se objevují i další hudebníci: Maximillian Kinghorn-Mills, Axel Øksby (baskytara), Tom Andrews (piano), Petr Marek (kytara), Oliver Torr (synths & programming), Steve Goddard (kytara), Jamie Hanson (baskytara), Honza Horáček (synth), Jamie Staples (bicí), Sam Bedford (kytara) a smyčcový orchestr sCore Orchestra s dirigentkou Michaelou Rózsa Růžičkovou, v aranžích Daniela Wunsche a Patricka Jamesa Fitzroye. O mastering alba se v londýnském Abbey Road postaral Christian Wright. Na obalu alba je fotka Mekyho přítele a úspěšného slovenského fotografa Petra Župníka, kterou graficky zpracoval Jiří Troskov. 

Albu Posledné veci vdechli život 18. května 2022 v pražské galerii Lucerna kmotra Katarína Knechtová a producenti alba David Žbirka a Patrick James Fitzroy za účasti autorů obalu, básníka Daniela Heviera a dalších významných hostů.

zdroj: Universal Music Czech Republic

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související