Vojtěch Dyk a Lenka Dusilová v titulní písni filmu Slovo

foto: Supraphon

Nové album, inspirované filmem „Slovo“, je plné nečekaných hudebních spojení. Stejnojmenný duet, který nazpívali Vojtěch Dyk a Lenka Dusilová už má i klip a stal se úvodní písní filmu.

Dobový film režisérky Beaty Parkanové sleduje příběh manželů, kteří si vzájemně dali slovo, že budou stát při sobě v dobrém i zlém. Okolí a složitá doba v Československu na konci 60. let je ale vystavuje těžkým společenským i osobním zkouškám. V hlavních rolích excelují Martin Finger a Gabriela Mikulková.

Od mezinárodní poroty filmového festivalu v Karlových Varech získal film Slovo hned dvě hlavní ceny. Režisérka a zároveň scenárista Beata Parkanová převzala Cenu pro nejlepší režii a Křišťálový glóbus si odnesl Martin Finger jako nejlepší herec. 

Pevně mě drž 

Václav je v 60. letech notářem na malém městě, není členem komunistické strany a okolí ho vnímá jako morální autoritu. Se svou ženou a dětmi zažívá dobré časy v rámci nelehké doby a rodině i společnosti je pevnou autoritou. Ze svých zásad a ze svého slova neustupuje a jakkoli je systematicky nucen k ústupkům, vstup do strany tvrdošíjně odmítá.

Srpen 1968 a obavy z toho, co bude po okupaci následovat, ale podlamují Václavovi jeho psychiku. Z dobrých časů se stávají špatné. Teď je to Věra, která se pro svého muže stává jistotou a oporou. Drží rodinu pohromadě a sama mu dává sílu i odvahu k pevnému postoji. I ona dala své slovo a odmítá ho porušit, ať už to znamená jakkoliv nejistou budoucnost. Dodržet své slovo je pro oba stále složitější.  

Slovo je film o nenápadné síle lásky dvou odlišných partnerů, kteří se navzájem podporují a chrání. „Václav je pevný, zásadový a morální člověk, a jako každý i zranitelný,“ přibližuje svou hlavní postavu filmu Martin Finger. „Užívám si tuhle charakterní roli, pro kterou jsou principy vyšší pravdy posvátné. Taková zásadovost se v životě často nevidí. Václav si to za ni slízne. Je to pro mě velký hrdina. Sám bych tuhle odvahu v životě, pokud by na to přišlo, chtěl mít,“ dodal herec.

Film i píseň

Film, kde se také objeví Jenovéfa Boková, Boleslav Polívka, Vladimír Polívka, Ondřej Sokol, Petra Hřebíčková, Taťjana Medvecká, Ján Jackuliak, Antonie Formanová nebo Marek Geišbergkde vstoupí do kin 15. září. K této příležitosti vzniklo i album duetů inspirovaných filmem, ke kterému si písňové texty napsala sama režisérka. Hudebním producentem alba je autor filmové hudby Jan P. Muchow.

Ústřední píseň Slovo zpívají Vojtěch Dyk a Lenka Dusilová, skladba vyšla 26. srpna jako singl a doprovází ji také videoklip. „Toto byl první text na desku a můj první pokus o písňový text vůbec. Byla jsem nervózní, jestli ho Honza Muchow přijme, a pak už následovala jen radost z toho, jakou hudbu k němu složil,“ říká k písni Slovo Beata Parkanová.

Album obsahuje dvanáct nahrávek, z toho je jedenáct duetů. Píseň Jedinou nazpívali ve dvou osobitých hudebních verzích Eva Šušková s Robertem Pospišem a Markéta Foukalová s Michalem Šupákem. V dalších duetech posluchači uslyší i Annu Fialovou s Ondřejem Rumlem, Kristínu Mihaľovou s Katarzií, Andreu a Mikoláše Růžičkovi, Kateřinu Winterovou s Václavem Havelkou, Terezu Krippnerovou s Ondřejem Rychlým, ale také třeba Ondřeje G. Brzobohatého s Danielou Písařovicovou a mnoho dalších.

zdroj: Supraphon, BontonfilmLíbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související