Tutanchamon láká. Unikátní výstava je prodloužená až do konce roku

foto: JVS Group

Jen málokterá výstava natolik zaujme, aby byla prodloužená o několik měsíců. Pro obrovský zájem návštěvníků se to povedlo na Výstavišti v Brně. Výstava Tutanchamon – jeho hrobka a poklady, uspořádaná v rámci 100. výročí objevení tohoto archeologického unikátu, je totiž velkým lákadlem.

Výstava Tutanchamon – Jeho hrobka a poklady je unikátní v tom, že je instalována přesně v té podobě, jak ji před 100 lety archeologové objevili. Všechny posvátné předměty, sošky, šperky i sarkofágy leží na stejných místech, jako před sto lety při otevření hrobky. Stovky nádherných předmětů včetně světoznámé zlaté posmrtné masky Tutanchamona a jeho tří zlatých rakví, kamenného sarkofágu, pozlacených schrán a mnoha šperků, amuletů a rituálních předmětů doslova bere dech. Faraonovu zlatou pokladnici hlídá bůh Anup ve své šakalí podobě a faraonova hrobka neukrývá jen jednu mumii.

Brno žije Egyptem

„Jsme nadšeni z obrovského zájmu, který výstava Tutanchamon – jeho hrobka a poklady na brněnském Výstavišti vzbudila. Rozšířili jsme tým našich odborných poradců o další členy a připravujeme pro návštěvníky i pro školy spoustu nových aktivit. Především se jedná o komentované prohlídky, které od září budou vypsány i pro rodiny s dětmi a školní třídy. Zároveň již připravujeme oslavy 100. výročí objevení hrobky a užijí si je s námi samozřejmě i naši návštěvníci,“ s nadšením řekla Květa Havelková, tisková mluvčí výstavy.

Organizátoři jednají i s pětasedmdesátiletým bývalým generálním tajemníkem Nejvyšší rady pro památky Egypta a archeologem Zahi Hawassem, aby přijel do Brna a seznámil návštěvníky se svými nejnovějšími výzkumy, které se týkají faraonovy rodiny, především jeho matky a také objevu hrobky Nefertiti, matky Tutanchamonovy manželky. „Je fascinující, že více než 3000 let stará královská rodina dosud nevydala všechna svá tajemství. A je nám ctí být právě u toho spolu s našimi návštěvníky,“  dodala Havelková.

Unikátní způsob expozice a audio průvodci, dává během prohlídky návštěvníkům pocit, že na vlastní kůži prožívají příběh Howarda Cartera, jehož nález neporušené hrobky egyptského faraóna se v roce 1922 stal mediální senzací. Tutanchamona hrobka patří mezi jeden z největších archeologických objevů století.

Z nadšence světovým pojmem

Carter se poprvé se do Egypta dostal v 17 letech díky práci pro Britské muzeum. Uměl malovat a obkresloval hieroglyfy portálů a nástěnných maleb. Pod vedením krajana Flinderse Petrieho se účastnil vykopávek města Achetaton. Osm let poté, ve svých 25 letech, zastával úřad generálního inspektora Památkové správy pro Horní Egypt a Núbii. 

První vykopávky v Údolí králů měl pod svým vedením počátkem 20. století. Podařilo se mu do hrobek zavést elektrické osvětlení a tím i odhalil vyloupené hroby faraona Thutmose IV. a královny Hatšepsut. V roce 1905 ho kvůli politickému tlaku zbavili úřadu. Posléze se dostal do služeb britského lorda Carnarvona, který se stal jeho mecenášem, protože sdílel jeho vášeň pro archeologii.

4. listopadu 1922 poslal Carter do Británie telegram, ve kterém stálo, že učinil nádherný objev v Údolí králů. Velkolepou hrobku s neporušenými pečetěmi. Podařilo se mu najít Tutanchamona, jednoho z posledních vládců 18. dynastie. Krypta obsahovala pohřební výbavu, jako trůn, šperky, sošky, válečné vozy či oděvy čítaly na tisíce kusů a dnes zabírají 12 místností Egyptského muzea v Káhiře. Hlavním objevem však byl sarkofág se zlatou posmrtnou maskou. 

zdroj: JVS Group, Tut-brno.cz, Česká televize

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související