V Egyptě objevili poklad nevyčíslitelné hodnoty

foto: Ministry of Antiquities - Egypt

Nevídaný nález se povedl archeologům v Egyptě v lokalitě Sakkára. Objevili zde 150 starověkých bronzových sošek s podobou egyptských bohů. Nález skýtal i 250 barevných dřevěných sarkofágů se zachovalými mumiemi. Ty byly poprvé otevřeny po 2500 letech.

Podle stanice CNN jde skutečně o jedinečnou událost. „Nález je prvním a největším odhalením bronzových sošek v této oblasti. Sošky i sarkofágy pocházejí zřejmě z pátého století před naším letopočtem. Artefakty představují egyptská božstva. Mezi nimi je třeba soška ochránce hrobů Anubise, boha světla Nefertum a boha slunce Amona.“

Artefakty, které se s ohledem na stáří dochovaly ve výborném stavu, vědci nejdříve představili široké veřejnosti v Sakkáře. V budoucnu se pak přemístí do Velkého egyptského muzea, které bude stát u pyramid v Gíze. Otevření je plánované na konec tohoto roku.

„Uvnitř sarkofágů se nacházely nejen mumie, ale i dřevěné sošky, dřevěné masky se zlatým nátěrem a desítky figurek koček,“ konstatovala stanice CNN s tím, že v jednom ze sarkofágů byl také hudební nástroj známý jako sistrum.

Mezi dalšími předměty, které archeologové našli, byly i bronzové nádoby, které byly zřejmě používány při modlitebních rituálech, dále bronzové zrcadlo, náramky, náhrdelníky či náušnice. Jeden z hrobů odhalil i vzácný papyrus popsaný hieroglyfy. Ten budou nyní odborníci z muzea v Káhiře zkoumat, aby potvrdili či vyvrátili, zda jde o verše z Knihy mrtvých.

Cenná lokalita

Vesnice a stejnojmenné archeologické naleziště v Sakkáře se nachází v Horním Egyptě, na levém břehu Nilu. Leží asi 20 km na jih od Káhiry a přibližně 3 km od pyramid v Abúsíru. Celý historický areál je ze severu na jih dlouhý až 7 km, otevřený byl v roce 2018. V minulosti zde archeologové objevili například množství mumifikovaných zvířat. Nalezeno tu bylo pětadvacet dřevěných zdobených truhel popsaných hieroglyfickými texty. Obsahovaly kočičí mumie i sbírku pětasedmdesáti dřevěných a bronzových sošek koček různých tvarů a velikostí.

„Současný objev je teprve pátým nálezem v této lokalitě a má nevyčíslitelnou hodnotu. I díky tomu odborníci věří, že Sakkára vydá ještě mnoho pokladů. Na archeology zde čekají ještě dlouhé roky hledání dalších skrytých tajemství,“ uvedla stanice CBS News.

zdroj: CNN, CBS NewsLíbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související