NOBELOVU CENU za mír získal Světový potravinový program (WFP)

Cenu získal za své úsilí v boji proti hladu a za zlepšení podmínek pro mír v konfliktních oblastech.
The World Food Programme
foto: Instagram The World Food Programme

Norský výbor udělil v letošním roce Nobelovu cenu za mír Světovému potravinovému programu, který je součástí organizace Spojených národů (OSN).

Světový potravinový program (World Food Programme, zkráceně WFP) je organizace OSN se sídlem v Římě. Byla založena v roce 1963 a jejím hlavním úkolem je zabezpečit dostatek potravin v oblastech, kde lidé hladovějí. V současnosti má přes 80 rozvojových projektů. WFP je vysoce efektivní organizace s nejmenší centrálou ze všech organizací OSN. Pracuje v ní asi 5 000 lidí, kteří jsou většinou zaměstnáni na dobu určitou, neboť se většinou jedná o dobrovolníky. WFP se zaměřuje převážně na rychlou potravinovou pomoc ženám a dětem, ať už v případě živelních katastrof či války. Uvádí, že každoročně pomáhá asi 97 milionům lidí v 88 zemích. Každý devátý člověk na světě podle WFP nemá dostatek potravin.

Pandemie nemoci COVID-19 zhoršila situaci milionů lidí, kteří čelí hladu a tento program zajistil nutnou finanční podporu. „Na práci Světového potravinového programu je krásné, že nejen poskytuje jídlo lidem, kteří strádají, ale také je učí, aby se o sebe v budoucnu uměli postarat sami,“ uvedl mluvčí WFP Tomson Phiri.

https://www.instagram.com/p/CFM0MDRKjsA/

Letos výbor vybíral z 318 kandidátů, v loňském roce si Nobelovu cenu za mír odnesl etiopský premiér Abiy Ahmed za ukončení jednoho z nejdelších konfliktů v Africe.

Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané

Kdo získal Nobelovu cenu za literaturu?

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související