Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané

Za vylepšení teorie aukcí a vynálezy nových formátů aukcí ji získali Paul Milgrom a Robert Wilson.
Nobelovu cenu za ekonomii
foto: Instagram Nobel Prize

Královská akademie věd ve Stockholmu 12. října oznámila, že Nobelovu cenu za ekonomii získají Paul Milgrom a Robert Wilson.

Nobelovu cenu za ekonomii si vysloužili za objasnění, jak fungují aukce a objasnění chování kupujících. Svých teoretických objevů využili k tomu, aby vymysleli zcela nové formáty aukcí a služeb, ze kterých mají prospěch jak prodejci, tak i kupující a daňoví poplatníci po celém světě.

Nobelova pamětní cena za ekonomii, jejíž oficiální název zní Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela (Sveriges Riksbanks pris i ekonomisk vetenskap till Alfred Nobels minne), běžně označovaná jen jako Nobelova cena za ekonomii, byla udělena poprvé v roce 1969. Fakticky se ovšem o Nobelovu cenu nejedná, neboť nebyla vynálezcem dynamitu Alfredem Nobelem v jeho závěti z roku 1895 zmíněna. Na vědcovu památku ji ustanovila až v roce 1968 právě Švédská národní banka.

Tato cena byla poslední Nobelovou cenou za rok 2020. Postupně byli ohlášeni laureáti Nobelových cen za medicínu, za fyziku, za chemii, za literaturu a za mír. Vedle medaile a diplomu na laureáty Nobelových cen čeká také finanční prémie. Ta letos činí deset milionů švédských korun (zhruba 26 milionů Kč), což je o milion švédských korun více než loni.

Letos se kvůli koronavirové krizi bude předání vysílat pouze v televizi. A to ze stockholmské radnice 10. prosince na výroční úmrtí Alfreda Nobela. Laureáti se připojí virtuálně.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související