NOBELOVU CENU za literaturu získala americká básnířka Louise Glück

Letošní ročník neměl jasného favorita.
Louise Glücko
foto: Louise Glücko

Švédská akademie dnes ve Stockholmu vyhlásila Nobelovu cenu za literaturu. Tu získala Louise Glück, autorka dvanácti básnických sbírek a několika esejistických děl o povaze lyrických textů. Ocenění dostala za silnou potřebu pátrat po pravdě a čistotě. U nás v českém překladu vyšly sbírky Divoký kosatec či Noc věrnosti a ctnosti.

Louise Elisabeth Glück se narodila v New Yorku v roce 1943 a ve svých jednadvaceti letech debutovala dílem Firstborn. Od šedesátých let patří k největším autorům americké poezie. V roce 1993 získala Pulitzerovu cenu. Dnes vyučuje anglickou literaturu na americké univerzitě Yale.

Po letech tak získali Nobelovu cenu za literaturu Američané. Za posledních pět let byla totiž udělena výhradně Evropanům. Do Afriky putovala naposledy v roce 2003.

Nobelova cena za literaturu (Nobelpriset i litteratur), je jednou z pěti Nobelových cen. Podle závěti Alfreda Nobela je udělována „za nejvýznačnější literární dílo“. Slavnostní vyhlášení každoročního laureáta se koná ve Stockholmu za účasti švédského krále, letos se ovšem kvůli pandemii koronaviru bude vysílat pouze v televizi

Ve válečných letech 1914, 1918, 1940-1943 a také v roce 1935 nebyla cena udělena a v 2018 byla cena udělena až o rok později společně s cenou za rok 2019. Tu získal za své rozsáhlé dílo rakouský spisovatel, dramatik, básník a překladatel Peter Handke.

Cena je zásadně udělována pouze žijícím autorům nebo autorkám. Výjimkou byl Švéd Erik Axel Karlfeldt, kterému byla cena za rok 1931 udělena posmrtně (zemřel v dubnu 1931).

Jediným Čechem, jemuž byla Nobelova cena za literaturu udělena, byl básník Jaroslav Seifert. Ten ji obdržel v roce 1984.

Kdo letos získal Nobelovu cenu za mír?

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související