„Na rozdíl od babičky mi chybí trpělivost,“ říká Vondráčková

Přestože léta žila v Kanadě, v posledním roce se opět zabydluje v Čechách. Nám Lucie prozradila, jak tráví čas v době pandemie.
Lucie Vondráčková
foto: Instagram Lucie Vondráčková

Zpěvačka, herečka, dabérka i učitelka svých synů. To je Lucie Vondráčková (40). Učitele obdivuje. Ale zdaleka si není jistá, zda (ani kdyby bylo nejhůř) by se tak dokázala živit.

Možná bych mohla jednou vyučovat jazyky jako moje babička, ale na rozdíl od ní mi chybí trpělivost. Bylo by to pořád: Jak to, že ještě tohle nevíš.?!?! A taková já nechci být, raději zůstanu u zpívání a herectví,“ přiznala v rozhovoru pro Runwayonline.cz. Co ji prý ale hodně bavilo, bylo focení pro charitativní kalendář Proměny, ve kterém už léta toužila být.

Lucie Vondráčková
foto: Instagram Lucie Vondráčková

Letošní rok je hodně podivný, možná by se dalo říci i dramatický. Jak zvládáte ten příval negace, který se na nás ze všech stran valí? Dokážete si z toho brát to lepší?
Negaci nevnímám. Spíš strach z toho, co bude a kdy to skončí. Jen se všichni trochu oklepali z jara, přišla další rána. Je mi nesmírně líto všech, kteří s první i druhou vlnou přišli o práci nebo své podnikání, na kterém léta dřeli. A samozřejmě mi vadí, že jsou zavřené školy. Středoškoláci to online vyučování zvládnou, ale prvňáčci prostě u počítače nevydrží a ani se jim nedivím. Musí to být ohromně těžké i pro paní učitelky. Psaní a čtení je základ a o vztah k učení teď děti přicházejí.

Ani vám se ovšem nevyhnulo přerušení práce v divadle.
Je to tak, ale takových nás bylo moc, co jsme měli něco rozděláno a museli to přerušit. Navíc teď je to dál všechno hodně nejisté. Tak teď dělám jen momentální věci a vše samozřejmě přizpůsobuji tomu, abych mohla být se syny. 

Charlize Theron je můj vzor

Když jste dostala nabídku fotit pro kalendář Proměny 2021 Nadace Archa Chantal, věděla jste hned, o jaký projekt se jedná?
Věděla. Každý rok jsem byla moc zvědavá, v koho se moji kolegové promění a často se mi stalo, že jsem je ani nepoznala, přesto, že je znám. Celý projekt je fascinující a hezký nápad, který navíc pomáhá. Měla jsem radost, že mě oslovili. 

Dostala jste možnost, proměnit se v Charlize Theron na filmovém plakátu Sněhurka a lovec. Máte ji ráda?
Moc, ona je skvělá. Ve všem. Například ve filmu Ďáblův advokát mě úplně dostalo, jak zahrála proměnu křehké blondýny k totálnímu šílenství. Dokáže vyčarovat filmový zážitek i v malé roli, jako třeba ve filmu Man of honor, kde hrála po boku takových herců jako je Cuba Gooding a Robert de Niro. Takže tahle proměna byla pro mě docela srdeční záležitost.

A co vy a filmové proměny? U nás se bohužel moc podobných snímků, které by nějaké radikální nabízely, netočí.
Myslím, že hodně záleží na hercích. Když nabídnou režisérovi, že jsou ochotní se nějak proměnit, tak to může klapnout. Samozřejmě, že si toho člověk, který má proměny rád, všímá. Je v tom vidět hledání, které mám ráda. Dívat se třeba na Honzu Budaře, Ivana Trojana nebo Janu Plodkovou je radost.

Dostala jste někdy možnost se proměnit zcela? Třeba v muže?
Vzpomínám si, že jsem měla zatím jednu možnost hrát kluka, a to v pohádce Královský slib. Tam ta proměna byla zásadní i v tom, že muž i jinak chodí, mluví, myslí… Takže na další nějakou zajímavou hereckou výzvu, kde bych se mohla vizuálně proměnit, se moc těším.

Lucie Vondráčková
foto: Instagram Lucie Vondráčková

Film i zpěv…

Nedávno jste ve filmu režisérky Terezy Hirsch Beyond Her Lens, který posbíral úspěchy na mnoha festivalech, ztvárnila válečnou fotografku. Což vlastně jistá proměna byla, protože jste hrála vážnou roli.
Ten film stále putuje po festivalech a sbírá ceny, což mě opravdu moc těší. Ale už je pro diváky k mání i online, a to na facebookových stránkách Hirsch pictures. Máme s Terezou už i další plány. Mně se na tom líbí, že ona mě vidí jako dramatickou herečku. Já měla vždycky pocit, že mám hrát spíš v komediích a pohádkách, to že mi sedí, ale tohle bylo najednou něco úplně nového. Osvěžujícího. Drama jsem zažívala na jevištích, před kamerou mě nepotkávalo. S Terezou jsme teď dotočily i dva videoklipy.

Pokud vím, jde o píseň Milování, kdy autor hudby je opět váš otec Jiří Vondráček a autorkou textu maminka Hana Sorrosová.
Je to tak. Píseň se nachází na zatím posledním mém CD s názvem Růže. Získali jsme za Milování už i několik mezinárodních filmařských cen. To je radost. A teď nás 20. listopadu se Sámerem a Terkou čeká premiéra dalšího klipu.

20. listopadu… snad konec lock (no)downu a premiéra klipu… VRAŤ SE se Sámerem Issoou foto: Instagram Lucie Vondráčkové

Stýská se vám po Kanadě a po cestování obecně?
Vlastně ani ne. Já cestovala opravdu hodně, celý život, takže léto tady doma bylo fajn. Věnovali jsme se stěhování a na podzim sázíme stromy a velebíme zahradu. Nejradši bych vysázela v Praze celé aleje. Je tolik míst, kde stromy chybí.

Mnoho lidí z vaší branže teď řeší práci. Někdo rozváží jídlo, jiný dělá v nemocnici. Vy umíte mnoho jazyků, dalo by se říct, že jste to zdědila po své babičce. Varianta stát se online učitelkou třeba francouzštiny vás nenapadla?
Možná bych mohla jednou vyučovat jazyky jako moje babička, ale na rozdíl od ní mi chybí trpělivost.  Bylo by to pořád: Jak to, že ještě tohle nevíš.?!?! A taková já nechci být, raději zůstanu u zpívaní a herectví.


foto: Instagram Lucie Vondráčkové

Lucie Vondráčková

  • Narodila se 8. března 1980 v Praze. Matka Hana Sorrosová je textařka a doktorka filozofie, otec Jiří Vondráček skladatel. Má o pět let mladšího bratra Davida, který se věnuje IT.
  • Poprvé stála před kamerou už v sedmi letech. Od začátku 90. let uváděla v televizi pořad pro děti Marmeláda a příležitostně se objevovala v malých rolích ve filmech, zejména v pohádkách. Ale postupně dostávala daleko více prostoru v televizi než na plátně. Za všechny jmenujme například role v seriálech ARABELA SE VRACÍ nebo KRÁLOVSTVÍ KVĚTIN.
  • V roce 1993 vydala své první hudební album.
  • První úspěch před kamerou získala díky režisérovi Juraji Jakubiskovi a roli ve filmu NEJASNÁ ZPRÁVA O KONCI SVĚTA.
  • Od té doby posbírala nespočet cen: Zlatý Otto, Zlatý Slavík, Český Slavík, Křišťálová deska, TýTý, Deska roku, Český umělec roku, Zlatá Medúza, Cena Anděl a mnoho dalších.
  • S hokejistou Tomášem Plekancem byli manželé od roku 2011 do roku 2020. Mají spolu dva syny Matyáše (8) a Adama (5).

Další rozhovory na www.runwayonline.cz

„DÍKY ROZVODU dnes dokáže ocenit věrnost a rodinu,“ říká o Janečkovi jeho partnerka Lilia
JIŘÍ DVOŘÁK: „Já byl odjakživa frakový typ!”
KATE MATL: Těhotenství přišlo v pravý čas

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související