Malá Lilibet Diana je na světě. Smíří královskou rodinu?

Snaží se Harry a Meghan pojmenováním dcery o vstřícné gesto?
foto: Instagram Meghan Markle

Dcera vévody a vévodkyně ze Sussexu Lilibet „Lili“ Diana Mountbatten-Windsor se narodila v pátek 4. června. Pojmenována byla na počest své prababičky, královny Alžběty II., kterou rodina v soukromí oslovuje Lilibet a své zesnulé babičky, princezny Diany.

Malá Lilibet se narodila před polednem místního času v nemocnici Cottage Hospital v Santa Barbaře v Kalifornii, kde pár žije. Při narození vážila 3,5 kilogramu a matka i dítě jsou v pořádku, napsal web Variety.

„Vévoda a vévodkyně Vám děkují za všechna milá přání a modlitby a těší se na čas strávený společně v kruhu rodiny,“ píše se v prohlášení páru.

Proč zrovna Lilibet?

Královnina přezdívka z dětství, kterou rodina v soukromí při oslovování jejího Veličenstva běžně používá, je všem fanouškům královské rodiny dobře známá. Ne každý ale ví, jak vznikla. Podle magazínu Hello! si ji vlastně udělila sama Alžběta II. Jako malá prý neuměla vyslovit své jméno Elizabeth, takže si začala říkat Lilibet a zkomolené ale roztomilé jméno přijala celé rodina. Oslovovali ji tak celé dětství, její otec král Jiří VI., dokonce jednou prohlásil: „Lilibet je moje pýcha!“ I ona sama se tak podepisovala. „Drahá babičko. Mockrát děkuji za krásný dům pro panenky. S láskou Lilibet xxx,“ napsala kdysi v dopise královně Marii. Po celý život jí tak oslovoval i její nedávno zesnulý manžel princ Philip. A údajně se tak podepsala i na vzkaz, který položila rakev při jeho pohřbu letos na jaře.

Tradice plná úcty

Pojmenování nových členů královské rodiny je pokaždé očekáváno s velkým napětím a sázkové kanceláře před jejich narozením praskají ve švech. Sází se na to, které jméno jejich předků dostane přednost, a výsledná volba v sobě nese vždy i nějaké poselství. Není bez zajímavosti, že Lilibetina sestřenice, princezna Charlotte, byla také pojmenována na počest královny a princezny Diany. Celé jméno šestiletá dcery prince Williama a Kate Middleton zní Charlotte Elizabeth Diana Mountbatten-Windsor. Zatímco její křestní jméno je poctou jejímu dědečkovi, princi Charlesovi, Charlottina prostřední jména – Elizabeth a Diana – vzdávají hold stejným ženám, jako tomu je u malé Lili.

A ačkoli jsou vztahy mezi bratry stále napjaté, v neděli odpoledne napsali Charlottini rodiče na Instagram blahopřání k narození malé neteře. „Všichni jsme potěšeni šťastnou zprávou o příchodu malé Lili,“ napsal vévoda a vévodkyně z Cambridge spolu s černobílou fotografií Harryho a Meghan. „Gratulujeme Harrymu, Meghan i Archiemu.“


Intimní zpověď Meghan a Harryho: sebevražda, rasismus a holčička…

foto: Instagram Meghan Markle

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související