Minisérie GENIUS: Aretha odtajnila první záběry

Série vypráví o životní cestě královny soulu Arethy Franklin.
foto: Instagram Aretha Franklin

Očekává se, že tento projekt, který má premiéru 21. března na kanálu National Geographic a Hulu, výrazně zasáhne do televizních cen Emmy za rok 2021.

Původně se měla minisérie Genius: Aretha, která v 8 dílech vypráví životní příběh zpěvačky Arethy Franklinové, vysílat už minulé jaro. Ale jako u mnoha jiných projektů zaúřadovala pandemie, která vše posunula o rok.

Cynthia Erivo se představí v hlavní roli coby Areta. V dalších rolí se blýsknou herci Malcolm Barrett, David Crosse, Patrice Covington, Steven Norfleet, Pauletta Washington či Omar J. Dorsey.

Velký hlas

Americká zpěvačka, skladatelka a pianistka Aretha Louise Franklin (25. 3. 1942 – 16. 8. 2018) je průkopnicí soulové hudby. A ne nadarmo ji nazývali královnou soulu. Na scéně byla přes padesát let. Je druhou nejúspěšnější držitelkou v historii cen Grammy.

Rodačka z Memphisu od dětství milovala zpěv a v kostele, kde byl její otec kazatelem měla pravidelná vystoupení. Už ve čtrnácti letech, tedy v roce 1967, ji vyšel první singl u společnosti Atlantic pod jménem I Never Loved a Man (The Way I Love You). Po průlomovém hitu následovaly další – například Baby I Love You či Chain Of Fools. V roce 1972 ji vyšlo album Amazing Grace, které se s více než dvěma miliony kusů stalo nejprodávanějším gospelovým počinem všech dob. Tento rekord byl pokořen až v roce 1996.

Královna našich duší

Velký hudební poprask nastal v 80. letech, když si vyzkoušela duety s Eurythmics nebo s Georgem Michaelem. V 90. letech pak zazářila se skladbou Deeper Love, která byla ústřední písní v komedii Sestra v akci 2. Proslavila se také operní árií Nessun dorma. Přestávku si dala až na podzim 2010, kdy musela na operaci. V květnu následujícího roku vydala ke své padesátileté kariéře novou desku A Woman Falling Out Of Love.

Na svém kontě má osmnáct cen Grammy. Dokonce získala i několik poct či vtipných cen, jako v roce 1985, kdy byl její hlas prohlášen za „přírodní bohatství Michiganu“. V roce 2008 ji hudební magazín Rolling Stone vyhlásil rovněž nejlepším hlasem rockové historie. Zemřela roku 2018 ve věku 76 let.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související