Mladší přes noc? Tři zaručené kroky k prozáření pleti, které uberou i víc jak pět let

foto: Unsplash

Byť je letošní zima zatím celkem teplá, stejně dává naší pleti pěkně zabrat. Jak to napravit?

Dlouhodobý pobyt v uměle osvětlených místnostech, nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu i časté přechody mezi vytopenými místnostmi a chladným vzduchem venku se na naší pleti dost neblaze podepisují. Dalším hříchem je, že obvykle přes zimní měsíce méně pijeme, protože pocit žízně je obecně v chladnějším období nižší. A snížený přísun tekutin, se na naší pleti okamžitě projeví. Takže prvním krokem k nápravě je nezapomínat a pít dostatečně. Ideálně čistou vodu pokojové teploty. A co pro sebe můžeme udělat dál? K prozáření a omlazení pleti vedou především tyto tři kroky.

Sérum s vitaminem C

Přípravky se zvýšeným obsahem vitaminu C, který je velmi účinným antioxidantem, jsou mezi dermatology stále oblíbenější, protože mají opravdu prokazatelné výsledky. Zbavují tvář našedlého nádechu, dodávají jí svěží barvu, prozařují ji a také barevně sjednocují. Používají se především jako součást ranní péče na očištěnou a tonizovanou pleť. Přidat je můžete i do svého oblíbeného hydratačního krému nebo make-upu. Použít můžete rovněž čerstvou citronovou šťávu, můžete ji smíchat s medem a využít jako masku nebo pár kapek přidat do svého denního krému. Nebo dát několik kapek na navlhčený vatový tampon a použít místo pleťové vody. Pokud máte citlivější pleť, raději ale vynechte nebo ihned smyjte vodou.

Retinol

Retinol je jednou z mála aktivních ingrediencí, které mají potenciál zásadním způsobem měnit a zlepšovat stav pleti. Samozřejmě za předpokladu, že víte, proč, kdy a jak retinol správně používat. K omlazení si vyberte sérum či krém s retinolem a používejte ho zásadně na noc. Pokud jej použijete na den, musíte pleť ochránit vysokým UV filtrem, alespoň 30. I proto je výhodnější začít s retinolem v zimě, kdy nejsou sluneční paprsky tak silné. Vyjma hor samozřejmě.

Na rozdíl od radikálnějším omlazujících procedur nemění retinol vzhled tváře, „jen“ vyhlazuje a omlazuje pleť, stahuje rozšířené póry a podporuje produkci elastinu a kolagenu. Jeho účinek je prakticky okamžitý, jen je třeba si ohlídat koncentraci. Pokud jej používáte poprvé, může být pleť po nanesení krému či séra napjatější, cítit lze i jemné štípání, které obvykle po pár minutách zmizí. Pokud by ale přetrvávalo, raději tvář opláchněte čistou vodou a naneste zklidňující hydratační krém. Začínejte raději s nižšími koncentracemi (0,5 -1 %), pleť si na retinol postupně zvyká. I proto se doporučuje přípravky s retinolem používat ze začátku jen dvakrát do týdne a postupně přidávat. Ve volném prodeji jsou přípravky s maximální koncentrací 2 %, silnější může předepsat výhradně lékař.

Exfoliace

Pravidelné odstraňovaní odumřelých buněk je hlavním předpokladem projasnění pleti. Mizí tak našedlý nádech, pomáhá k odstranění stop po akné či pigmentových skvrn a viditelně omlazuje. Jen se musí provádět jemně a s ohledem na typ pleti. Jednou s možností je klasický peeling, ale mnohem sofistikovanější jsou ty enzymatické na bázi kyselin – ovocných ale i dalších, které podporují rychlejší obnovu nejsvrchnějších vrstev kůže. Všechny způsoby jsou velmi účinné, jen je nesmíte kombinovat. To by byla pro pleť už příliš velká zátěž, a ta by pak mohla reagovat podrážděním, zčervenáním a do budoucna i zvýšenou citlivostí.

Všechny metody exfoliace se doporučuje provádět vždy na noc a ráno ošetřit tvář krémem s UV filtrem. Na trhu se v poslední době objevilo docela dost nových přípravků, vhodných pro každodenní použití z nichž lze doporučit například Exfoliační sérum, DR.JART+, (30ml, 1 090 Kč), Vyhlazující pleťové sérum Night Peel, Bioderma, (40 ml, 499 Kč) nebo Sérum proti pigmentaci, The Ordinary Salicylic Acid 2% Anhydrous Solution, (30 ml, 195 Kč).

Připravit si můžete i zcela jednoduchou a levnou pleťovou masku, která viditelně ubírá léta a čistí pleť. Jedno jablko nastrouhejte na velmi jemném struhadle, přebytečnou šťávu vymačkejte a klidně vypijte. Jablečnou dřeň smíchejte s lžící zakysané smetany nebo jogurtu a lžičkou medu a neneste na tvář. Zbytek klidně olízněte, je to zároveň i dobré. Nechte působit dvacet minut (u citlivého typu pleti jen 10 minut), pečlivě smyjte a naneste hydratační krém. Jablka obsahují slušnou dávku vitaminu C, ale také minerály (železo, měď, zinek, křemík, vápník, hořčík a draslík). I proto je maska připravená z jablek ideální pro pleť se sklonem k červeným žilkám i rozšířeným pórům. Lehce stahuje, zároveň i díky obsahu ovocných kyselin, působí jako jemný enzymatický peeling.

Zdroj: www.thehealthsite.com, healthline.com, www.healthifyme.com, www.allure.com, healthyguide.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Související

Napsat komentář