Receptů na kung pao existují tisíce. A prohlásit jen o jednom, že je ten jediný pravý, prakticky nejde. Jediným dalším kritériem je chuť. A vsadím se, že poté, co zaboříte lžíci do tohoto, máte vítěze!
Předem přiznávám, že recept nepochází přímo z Číny, ale od jednoho čínského kuchaře v Paříži. Seznámila mě s ním kamarádka, a protože mi jeho kung pao strašně chutnalo, po delším váhání mi prozradil recept. A tak ráda předávám dál, protože dobré věci se nemají tajit.
Na sečuánské kung pao pro 4 osoby potřebujete:
- 400 g kuřecích prsou
- 5ks jarní cibulky
- 5 stroužků česneku
- 15 g čerstvého zázvoru
- 2 chilli papričky
- půl lžičky drceného sečuánského pepře
- 120 g oloupaných arašídů
- bramborový škrob
- 2 vejce
- 80 ml světlé sójové omáčky a 20 ml tmavé
- 150 ml kuřecího nesoleného vývaru
- 1 lžíci cukru
- 5 lžic rýžového vína
Postup:
Kuřecí maso nakrájejte na menší kousky, ideálně nudličky. Z asi dvou lžic bramborového škrobu a vajec připravte hustší těstíčko a maso v něm obalte. Nechte chvilku při pokojové teplotě odpočívat a mezitím si připravte ostatní suroviny. Cibulky nakrájejte asi na dvoucentimetrové špalíčky, česnek na plátky, zázvor i papričky najemno. Na omáčku smíchejte obě sojovky, vývar, víno a cukr. Burské oříšky s pepřem si na sucho zvlášť opražte na pánvi. Na velkou rozpálenou pánev (wok) nalijte trochu oleje a kousky obaleného masa opékejte do křupava. Až zezlátne, přidejte papričky, zázvor, asi půl minuty restujte, pak velmi krátce i česnek, nasypte oříšky a zalijte připravenou omáčkou. Pokud máte rádi, můžete přidat i růžičky brokolice, nebo kousky pórku. Pak vsypte do pánve cibulky a nechte ještě asi půl minuty vařit, až se omáčka krásně zahustí. Hotovo. Příloha je samozřejmě rýže, nejlépe jasmínová.
Další skvělé recepty: