Na cestách za gurmánskými zážitky: Dubajské luqaimat

foto: Jitka Lubojacká

Arabská kuchyně je svými velmi sladkými dezerty proslulá. Dát si tu můžete různé dobrůtky, ale jednou z těch typických pro Dubaj jsou tyto smažené knedlíčky zvané luqaimat.

V Dubaji jsem byla už třikrát a pokaždé mě tahle země něčím překvapí. Při mé poslední návštěvě to byla bohatost zdejší kuchyně. Měla jsem možnost tu ochutnat nejen vybrané lahůdky odpovídající více evropským chutím, ale i typické dobroty místní kuchyně. Při večeři v poušti jsme dokonce dostali šanci otestovat, jak chutná velbloudí maso. Jsem od přírody zvědavá a tak jsem sebrala veškerou odvahu (například koňské maso bych dala do pusy asi jen v největší nouzi) a zkusila to. Chutnalo jako tužší hovězí, kdybych nevěděla, že je to velbloud, asi bych to nepoznala. Nic, co bych musela mít znovu.

Ale další lahůdky byly skvělé. Nejvíc mě nadchla čočková polévka, která ale spíše připomínala naši hrachovou. Možná byla z jiného druhu luštěnin, nevím, ale byla skvělá. Navíc nám doporučili si ji ozvláštnit pár kapkami citronové šťávy. A tahle kombinace byla opravdu úžasná. Za doprovodu na místě pečeného arabského chleba, to byl koncert chutí a za mě vítěz večera.

foto: Jitka Lubojacká

Kávu nebo čaj?

Základními složkami většiny arabských sladkostí jsou mouka, datle, koření a med. Každá dubajská babička má svůj tajný recept, který se v rodinách předává z generace na generaci. To platí i pro kořeněných datlové sušenky zvané maamoul, které téměř s jistotou najdete připravené ve velkých množstvích v každé madžlis (místnost v arabském domě vyhrazená pro posezení s hosty). Obvykle jsou plněné datlovou pastou a drcenými oříšky a pečou se v dekorativních formičkách. Jejich máslová chuť je dokonalým doplňkem k šálku černé arabské kávy, které ale chutná zcela jinak než jsme zvyklí my. Obvykle není příliš silná, zato navoněná kořením.

Za vyzkoušení určitě stojí i zdejší čaj, který se pije zásadně s mlékem a voní po kardamonu. Sušenky kávu i čaj si můžete vychutnat v tradičních kavárnách,  které odrážejí klasickou arabskou pohostinnost. Po celém městě jich najdete desítky. Jedním z těch vyhlášených podniků je například čajovna Arabian Tea House v historické části města ve čtvrti Al Fahidi. A právě tady jsem ochutnala dobrůtku zvanou luqaimat, což v arabštině znamená „o velikosti sousta“.

Luqaimat: oblíbená součást arabských stolů

Smažené knedlíčky luqaimat jsou křupavé na povrchu a uvnitř krásně měkké a nadýchané. Často se podávají jako „předkrm“ před většími dezerty.

Recept na ně není složitý, základem je řidší kynuté těsto, připravené klasicky z mouky a kvasnic a ochucené kardamomem a šafránem, což jim dodává jedinečnou chuť. Po osmažení se tyto kuličky těsta pokapou spoustou datlového sirupu (známého pod názvem „dibs“) a před podáváním posypou sezamovými semínky. Následně se tyto sladké dobroty skládají na sebe na talíř a jakmile jednu ochutnáte, těžko odoláte dalším.

Zdroj: Visitdubai.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související