Fotograf Fíla vydal knihu NOUZOVÝ STAV – Zápisky cestovatele časem

Kniha Nouzový stav, Ivan Fíla
foto: archiv Ivana Fíly

Březnové vyhlášení nouzového stavu inspirovalo Ivana Fílu ke vzniku netradiční knihy pod názvem NOUZOVÝ STAV – ZÁPISKY CESTOVATELE ČASEM.

Kniha plná černobílých fotografií osiřelé Prahy vykresluje čas, který se na několik měsíců zastavil. Pod záštitou místopředsedkyně Senátu Miluše Horské byla kniha pokřtěna hercem Miroslavem Donutilem, herečkou Taťjanou Medveckou a zpěvačkou Lucií Vondráčkovou. „Původně to začalo několika příspěvky na Facebooku. Jejich ohlas stále stoupal a lidé mi psali, ať pokračuji. Že jim zpříjemňuji rána. A tak jsem pokračoval,“ popsal autor Ivan Fíla.

Kniha Nouzový stav – Zápisky cestovatele časem; 66 mikro příběhů a 105 unikátních černobílých fotografií, ve kterých autor zachycuje neobvyklou dobu a magii okamžiku. 

Knihu vydalo nakladatelství LIBRI, cena je 460 Kč.


Ivan Fíla je filmový režisér, scenárista, spisovatel a fotograf. Studoval film a fotografii na Fachhochschule v Kolíně nad Rýnem a posléze pracoval jako fotograf v Hongkongu, Bangkoku a New Yorku a také jako novinář a dokumentarista pro Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

K jeho nejvýznamnějším dílům patří filmy Lea, který získal nominaci na Zlatý glóbus a Evropskou filmovou cenu, a Král zlodějů, jenž se dostal do širší nominace na Oscara a získal cenu za nejlepší evropský scénář. Mezinárodní úspěch mu otevřel cestu do Hollywoodu, kde na pozvání Stevena Spielberga napsal pro studio DreamWorks scénář The Betty Schimmel Story. Dále natočil pro zahraniční televize několik dokumentárních filmů, např. Margarete Buber-Neumann – Německý osudKroky v labyrintuMlhaVáclav Havel – Česká pohádka a další.

V roce 2018 vydal k 50. výročí pražského jara svůj první román Muž, který stál v cestě, jenž se stal bestsellerem a nejposlouchanější radioknihou Českého rozhlasu. O rok později následoval Rytec kamejí, surrealistická pohádka pro dospělé, která sklidila nadšený ohlas čtenářů i kritiků. Nouzový stav – Zápisky cestovatele časem je jeho třetí kniha během dvou let a současně návrat k jeho milované černobílé fotografii. 

Miroslav Donutil

Obrázek 1 z 5

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související