Nádherný festival: Do Vrchotových Janovic míří Malý princ, Harry Potter, Rychlé šípy i oceněný dokument Vlak smrti

foto: Roman Souček / Nádherný festival 2023

7. června proběhne již druhý ročník projektu knihovny Vrchotovy Janovice Nádherný festival. Letošní rok je jedinečný tím, že právě městys Vrchotovy Janovice letos slaví neuvěřitelných 800. let. Akci, která proběhne v místní Sokolovně, si taka nenechá ujít mnoho zajímavých hostů.

Knihovna tak navazuje na kulturní tradice svobodné paní Sidonie Amalie Nádherné z Borutína, šlechtičny českého původu z rodu Nádherných, mecenášky a organizátorky kulturního života a poslední šlechtické majitelky zámku Vrchotovy Janovice, která zemřela v roce 1950.

video: Albatros Media

Nádherný festival na počest obce i milovnice kultury baronky Nádherné

První zmínky o obci Vrchotovy Janovice sahají až do roku 1224, kdy se město nazývalo Janovice po pánu Kunrátu z Janovic, který byl purkrabí na hradě Zvíkov a pocházel z rodu Janoviců. Téměř všichni členové tohoto rodu zastávali v letech 1234–1295 u královského dvora vysoké úřady.

V rámci oslav 800. let obce Vrchotovy Janovice pořádanou místní knihovna Nádherný festival. Ten proběhne 7. června v Sokolovně Vrchotovy Janovice. V dopoledních hodinách je pro školy vytvořen program, který připravila městská knihovna Sedlčany, a to na téma Regionalni pověsti a vystěhování obyvatel za 2. světové války. Chybět nebude ani beseda s objevitelem slavného Harryho Pottera, Ondřejem Mullerem, který zase připomene 75. let legendárního nakladatelství Albatros.

Muzikálový film Malý princ, fenomén Foglar a Rychlé šípy

Odpoledne se promítá muzikálový film Malý princ od Antoina De Saint-Exupéryho který je v režii Jana Marhoula ze ŽUŠ Sedlčany. Následuje vstoupení hudebně dramatického kroužku naší ZŠ Vrchotovy Janovice. Na své si přijdou i milovníci fenoménu Rychlé šípy od legendárního spisovatele Jaroslava Foglara a ilustrátora Václava Junka. O nich přijdou besedovat ti nejpovolanější, spisovatel a pamětník Foglara Richard Bergman a Václav Junek ml. syn slavného ilustrátora Rychlých šípů. 

Oceňovaný dokument Vlak smrti s historičkou Pavlou Plachou

Na závěr si připomeneme dobu minulou, která se odehrála i v místním kraji. Na přítomné totiž čeká promítání oceňovaného dokumentu VLAK SMRTI, který získal v roce 2018 cenu Mileny Jesenské udělenou Česko-německým fondem budoucnosti.  O natáčení a této události si můžete popovídat s s Pavlou Plachou, historičkou a vedoucí Oddělení výzkumu období 1938 – 1945, Ústavu pro studium totalitních režimů.

Na místě lze zakoupit knihy se slevou i občerstvení. V rámci celé akce probíhá i den otevřených dveří místní MŠ a ZŠ Vrchotovy Janovice, kde na vás čeká též bohatý program všech žáků i učitelů. Nádherný festival i den otevřených dveří naši školy je zcela zdarma.

zdroj: Albatrosmedia.cz, Městys Vrchotovy Janovice

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související