Olympiáda zahájena. Která uniforma se vám líbila? Vezmeme ty české na milost?

Budou Češi slavit úspěch nejen v medailích, ale i v olympijském outfitu?
foto: Instagram Olympijský tým

Celý svět se i navzdory pandemii dočkal. V pátek 23. července byly odstartovány Olympijské hry v Tokiu. Své olympijské uniformy představilo přes 11 tisíc sportovců z více než 200 zemí. Nechyběla ani česká výprava se svou velmi diskutovanou kolekcí oblečení.

Za český tým do Tokia odletělo 117 sportovců a sportovkyň. Nejvíce z nich, celkem 30, bude soutěžit v atletických disciplínách. Česká výprava se může pochlubit i medailisty z předchozích her v Riu de Janeiru. Nechybí například rychlostní kanoista Josef Dostál, vodní slalomář Jiří Prskavec i tenistka Petra Kvitová. Pro oštěpařku Barboru Špotákovou, která má již zlato z her v Pekingu a v Londýně a bronz z Ria je to poslední aktivní olympiáda. Svou zlatou medaili z předchozích letních her se pokusí obhájit judista Lukáš Krpálek.

Covid a kritika

Kdo však skutečně nastoupí na start, není a nebude do poslední chvíle jasné. Pandemie otřásla i hrami a sportovců, kteří kvůli pozitivnímu testu nenastoupí, bude asi přibývat. Aktuálně má pozitivní test 6 lidí z týmu, 4 sportovci a dva členové realizačního týmu. Je mezi nimi plážová volejbalistka Markéta Nausch Sluková, pro kterou hry skončily dřív, než začaly, dále plážový volejbalista Ondřej Perušič, stolní tenista Pavel Širučka a nejnověji i silniční cyklista Michal Schlegel. Dalším nakaženým je trenér plážových volejbalistek Simon Nausch (manžel Markéty) a lékař Vlastimil Voráček, kolem kterého se strhla vlna nevole, že odletěl na hry nenaočkovaný. Letošní olympiáda vůbec budí, alespoň u nás, velké emoce. Představení olympijských uniforem se také neobešlo bez velké kritiky a bouře nevole. Olympiáda tak začala hodně nešťastně.

Olympiáda a Češi v modrotisku

Ženy mají modré kombinézy a bílé šaty bez ramínek, zatímco muži se pod českou vlajkou předvedli v modré vestě, bílé košili a kalhotách. Autorkou celé kolekce je návrhářka Zuzana Osako, která se kolekcí pokusila vzdát hold nejen japonské kultuře, ale i té české. Střihy jsou možná diskutabilní, ale samotný motiv modrotisku je dobrým nápadem. Ostatní mnozí svůj názor postupně přehodnotili.

„Podle několika zdrojů přišel modrotisk do České republiky z Japonska a stále je tam velmi populární technikou barvení,“ uvedla Osako důvody, proč zvolila právě tuto techniku. Návrhářka se inspirovala především kolekcí z Tokia v roce 1964, která zahrnovala kombinaci modré horní části oděvu a bílé spodní části. „S touto kolekcí jsem se chtěla zamyslet nad krásou siluety a ukázat rozdíl mezi postavou ženy a muže,“ dodala. A zdá se, že v kontextu s dalšími týmy z přehlídky nevycházíme zase tak špatně. Což potvrzuje i nejnovější výzkum, který provedla společnost Nielsen Admosphere metodou online sběru na vzorku pěti set respondentů z internetové populace Českého národního panelu starších 15 let. Celkově dostalo oblečení olympioniků průměrnou známku 2,9, což je tedy „dobrý“ výsledek.

Ukázalo se, že Češi jsou v názoru na uniformu dost rozdělení. 46 % se líbí, 36 % ji za zdařilou nepovažuje a 18 % nemá jasný názor.

foto: Alpine pro

Na tradicích si zakládáme

Jak z výzkumu ale dále vyplynulo, pro naprostou většinu Čechů je v olympijské kolekci na zahajovacím ceremoniálu důležitý odkaz české kultury a tradice. Podle 81 % dotázaných má oblečení českých sportovců tyto prvky obsahovat. Určitý odklon od zdůraznění tradic je vidět u nejmladší generace (15-34 let), kde s tímto názorem jednoznačně souhlasilo (určitě ano) 40 % respondentů, zatímco ve skupině 45 a více let to bylo 55 % respondentů.

V listopadu 2018 se Centrum lidové umělecké výroby podílelo na zařazení modrotisku do seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Mezivládní výbor pro ochranu nehmotného kulturního dědictví UNESCO schválil registraci nadnárodní nominace „Blueprint“, kterou předložila Slovenská republika společně s Německem, Rakouskem, Českem a Maďarskem.

V olympijské kolekci, která jde do obchodů, si fanoušci tentokrát mohou vybírat z 21 artiklů včetně funkčních triček, které všem poskytnou příjemný komfort při pohybu i během vysokých teplot a extrémní vlhkosti. Jsou z ultralehkého a prodyšného materiálu, který dobře odvádí pot. Novinkou v olympijské kolekci jsou sportovní šaty, které odkazují na tradiční oděv japonských žen. Celou kolekci již tradičně připravila česká outdoorová společnost ALPINE PRO.

Původní termín olympijských her v Tokiu 2020 byl 24. července – 9. srpna 2020. Celosvětová pandemie koronaviru však zapříčinila, že se olympiáda koná až teď, tedy 23. července – 8. srpna 2021. Některé státy tak své olympijské uniformy uvedly již v loňském roce, jiné si to nechávaly na poslední chvíli. My jsme vedle České republiky vybrali namátkou osm dalších zemí. Posuďte sami, která kolekce je podle vás ta nejlepší.

AUSTRÁLIE

Sportovci předvedli kombinaci zelené, zlaté a bílé, kterou budou nosit při tradičním zahájení her. Zakoupit si toto oblečení můžete na THE AUSTRALIAN OLYMPIC TEAM / foto: Australian Olympic Team Christian Gill

KANADA

Kanaďané vsadili na kombinaci bílé, červené, černé a modré. S touto uniformou se předvedou při tradičním zahájení her. Zakoupit si toto oblečení můžete na TEAM CANADA COLLECTION / foto: Team Canada Finn O’Hara

USA

I Američané představili kolekci letního olympijského oblečení, které je v kombinaci modré, bílé a červené. Zakoupit si toto oblečení můžete na TEAM USA SHOP / foto: Ralph Lauren

VELKÁ BRITÁNIE

Barevná kombinace olympijské uniformy je v barvách vlajky. Tedy modrá, červená a bílá. Zakoupit si toto oblečení můžete na TEAM GB / foto: Adidas

ITÁLIE

Nejlepší sportovci Itálie včetně 20 olympioniků a devíti paralympioniků si na sobě ponesou pruhy italské vlajky. V černých teniskách též nechybí tkaničky v červené, bílé a zelené barvě. Zakoupit si toto oblečení můžete na LUISAVIAROMA / foto: Emporio Armani

MAĎARSKO

Maďarský olympijský výbor (MOB) si vybral značku NUBU jako dodavatele uniforem pro maďarské olympioniky. Stejně jako Česká republika, i oni vzdali celou kolekcí hold Tokiu. A velmi povedeně.

SLOVINSKO

Přesně před půl rokem představili Slovinci oblečení svého sportovního olympijského týmu / foto: Slovenia Team

JAPONSKO

Tato modro-bílá uniforma doplněná červeným šátkem či kravatou, bude sportovci použita na formálních akcích. Zakoupit si toto oblečení můžete na ETSY / foto: Japan Team
Tyto uniformy budou oblékat všichni v technickém zázemí olympijských her. / foto: Japan Team

Film Zátopek: Odložená premiéra se odehraje po olympiádě

foto: Lucky Man Films

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související