Klára Doležalová: Našla jsem svůj ráj na zemi

Jak se žije na Olivovém ostrově?
foto: TV Prima

Moderátorka Klára Doležalová není jen známou tváří televizního zpravodajství, ale také (a to se moc neví) hrdou spolumajitelkou olivového háje. A tak jsme si povídaly hlavně o prázdninách, jídle a olivovém oleji… „Asi by vás hodně překvapilo, jak chutná ten právě vylisovaný,“ prozradila mi.

Co se vám vybaví jako první, když se řekne dovolená?
V létě určitě Chorvatsko a jeho překrásná, turisty nedotčená místa. Jednoznačně moře, slunce, přátelé a bezstarostné dny. A také vůně levandule, rozmarýnu a vlhký slaný vzduch…

Vím o vás, že vaším druhým domovem je ostrov Šolta. Jak se to seběhlo, že zrovna tento ostrov?
Léta jsme tam jezdili do pronajatého apartmánu. A když se poblíž naskytla výhodná koupě pozemku, neváhali jsme ani vteřinu. Stálo nás to později mnoho starostí, ale kdo se bojí, nesmí do lesa! Nebo stavět v Chorvatsku… Víte, tam je spousta věcí jinak než u nás. Jiné zákony, jiný přístup k práci, jiné fungování úřadů i bank. Ale nikdy jsme nelitovali. Šolta je malý ostrov, má jen jeden jediný malinký hotel a pak už jen rodinné domy a apartmány. Je tam klid. A když jedete mimo sezónu, tak to je úplný ráj.

foto: TV Prima

Nejraději odpočívám na moři…

Strávíte tam i letošní dovolenou? Kolik dnů v roce na Šoltě vlastně jste?
U mě se to dá přesně spočítat. Dovolenou nemám, musím si své služby odpracovat. Většinou to děláme tak, že je srazíme do jednoho delšího bloku a ty zbývající dny v měsíci pak máme volno. Takže pracuji bez přestávky non stop 14dnů a pak úplně vyšťavená odjíždím na Šoltu. Ovšem už druhý den jsem tam zas plná sil, jak jinak!

Každý si pod pojmem ideální relax představí něco jiného. Jaký je ten váš?
Plavba lodí. Miluji ten kontakt s mořem. To ticho, nebo šplouchání a šumění vln. Tvrdím, že když jste na moři, tak vám vlny vyplachují myšlenky. Odnášejí starosti. Úplně cítíte, jak regenerujete. Pro mne je to vždycky vrchol odpočinku. A taky se vždycky zásobím knihami. Miluju čtení, ale přes rok jsem v jednom kole a moc se mi nedaří si na něj najít čas. Tak si knížky, které si během roku kupuji, nebo dostávám jako dárky, syslím a pak je vždycky vezu na léto do Chorvatska, kde je všechny přečtu. Nádhera.

Netáhne vás to tam nastálo?
To ne. Jsem společenský tvor. Chyběli by mi lidé. Tam je v zimě úplně vybydleno. A taky mám ráda svou práci. Stýskalo by se mi. Já jsem nejraději tam, kde je moje rodina. V Praze jsme doma, tady je naše „základna“ a tak to nejspíš vždycky bude.

Máte dvě dcery. Dovedete si představit, že vám jednoho dne řeknou: „Mami čau, já budu žít úplně jinde“?
Umím. Byla by to jejich volba a pro mne je podstatné, že budou šťastné. Ovšem mít je třeba v Austrálii nebo na Novém Zélandu, to by bylo asi těžké. Ale co s tím naděláte, že?

Jižanské kořeny

Působíte dojmem, že jste typicky jižní typ, nepletou si vás s Chorvatkou?
To není jen dojem, já mám dost jižních genů. Babička z máminy strany byla Srbka. Tedy tehdy vlastně Jugoslávka – jak sama říkala. Byla velmi uznávanou překladatelkou ze a do srbochorvatštiny a také napsala mnoho konverzací, slovníků a jiných děl. Vdala se za Čecha, proto svůj život prožila pak v Česku. V dětství mě naučila srbochorvatsky. A já od miminkovského věku do Jugoslávie jezdila. Víte, já už jako dítě byla trochu jiná. Byla jsem dost temperamentní, a to mé prožívání bylo také hodně ovlivněné jihem…

foto: archiv Kláry Doležalové

Slyšela jsem, že na Šoltě i farmaříte. Pod svou značkou vyrábíte domácí olivový olej…
Je to tak. Ze začátku jsme lisovali náš bio olej jen pro rodinu a přátele. Ale naše háje se rozrostly, a tak jsme založili vlastní brand Olivový Ostrov. Je to naše velká vášeň, ale výdělečná ještě zdaleka není. Zatím stále investujeme. Nicméně jsem moc ráda a pyšná, že už máme spoustu věrných zákazníků, kteří baží po zdravém a chutném, autentickém jídle.

I olivy jsou ovoce

Váš manžel je Srb, jakou kuchyni doma vaříte? A jaké chorvatské jídlo máte nejraději?
Snažím se vařit zdravá a lehká jídla. Hodně zeleniny, samozřejmě vše za pomoci našeho olivového oleje. Ze srbské kuchyně občas také něco uvařím, teď aktuálně hodně dělám slané pity z pohankové mouky, plněné sýrem, nebo špenátem. Kukuřičnou proju – slaný koláč, nebo třeba dušené fazolové lusky. Miluju jen tak upéct třeba lilek v troubě, s česnekem a politý olivovým olejem. V Chorvatsku jsou pak vždy jasnou volbou ryby a mořské plody. Saláty samozřejmě denně, moc ráda mám i chobotnicový salát.

foto: archiv Kláry Doležalové

Prozradíte i váš nejoblíbenější rodinný letní recept?
Tak není tedy úplně rodinný, mám ho od jednoho Itala… Co byste řekla třeba zdravému a netradičnímu dezertu? Máte ho za chvilku a bude mít úspěch! Zralé jahody nakrájíte na kousky, vložíte do sklenice, přidáte natrhané lístky máty dle chuti a zakápnete kvalitním extra panenským olivovým olejem. K tomu sklenku sektu! A vůbec se nebojte spojení sladkých jahod a oleje. I olivy jsou ovoce.

Tušíte, kolik litrů olivového oleje za rok spotřebujete?
Hodně. Používám ho skoro na všechno. Ale vlastně jsem to nikdy nepočítala. To víte, jak jste u zdroje…

Hořkost je v pořádku

Olivových olejů jsem už ochutnala hodně a každý má trochu jinou chuť. Jak se pozná kvalitní od průměrného?
Tak já už ho poznám bezpečně. Je to jako s vínem. K tomu dobrému se musíte „propít“ a pak už se k těm nekvalitním nikdy nevrátíte. S oleji se bohužel na trhu velmi podvádí. Jsou často ředěné, nebo dochucené olivovými esencemi. Pár takových kauz už proběhlo i médii. Člověk si až říká, že jestli je to takhle se všemi potravinami, co kupujeme, tak tedy potěš.

foto: archiv Kláry Doležalové

Proč jsou některé hořké?
Hořkost je v pořádku. Ke kvalitnímu extra virgin oleji patří. Způsobuje ji látka oleuropein. Je přirozeně obsažená v olivách i listech olivovníku a obecně se považuje za velmi zdravou složku. Problém je, že hořkost olivového oleje nechutná každému a upřímně řečeno, dokáže velmi ovlivnit chuť jídla, které jím dochutíte. Drtivá většina průměrných restaurací u moře pak dělá to, že olej naředí sójovým, nebo slunečnicovým a tím srazí jeho hořkost. Zákazník je spokojen, ale … My víme, že. Proto jsme právě s mým mužem propadli tisíce let staré metodě, jak olej zbavit hořkosti, a přitom ho zachovat extra panenský a zdravý. Olivy sklízíme napůl zralé, to znamená v době, kdy jsou na stromě zelené, růžové až černé. Před slisováním je pak pokládáme do mořské vody. Je s tím hodně práce, ale náš olej je lahodný, není hořký, a přitom stále maximálně kvalitní. Máme s ním obrovský úspěch.

Říkám si, jak asi chutná ten právě čerstvě vylisovaný? Je jiný?
Asi byste se divila. Jedna moje kolegyně na Primě mu říká „drsoň“. Je velmi chuťově výrazný. A když ho polknete, začne vás pálit v krku, až nutit ke kašli. A potom ještě cítíte ten hořký dojezd. Takhle chutná ten, před jehož lisováním nepoužijeme mořskou vodu. Já jsem na něj zvyklá a mám ho ráda, ale salát si s ním nepoleju. Úplně „sežere“ chuť zeleniny. Je to tak na zdravotního „panáčka“ nalačno, nebo si do něj namáčet dobrý chléb a zapíjet bílým vínem. Na druhou stranu je to něco neskutečně zdravého! V zásadě ale doporučuji používat olej „starší“, už odstátý. Usadí se ovocný kal a ta agresivita časem také vyprchává.

foto: archiv Kláry Doležalové

Pomáháte osobně při sklizni?
Pracovní povinnosti, školou povinné děti a taky pandemie… To je to, co mi občas brání být u toho přímo. Letos se mi to tedy nakrátko povedlo, ale při cestě přes hranice jsem si připadala jak pašerák drog. Podezíravé pohledy, nikde nikdo…

Co vás na tom nejvíc baví?
Nejraději mám ten proces lisování. Vydržela bych se na to dívat hodiny. Když pozorujete tu nádhernou zlatavou tekutinu plnou zdraví, jak vytéká z těch slisovaných oliv… To je prostě vášeň a pýcha. Absolutní absence chemie, čehokoli, co tam nepatří. Jen čistá příroda.

Nezdolná energie a síla

Jak by se měl olivový olej správně skladovat?
Určitě při pokojové teplotě. Neměl by být vystaven přímému sluníčku či silnému světlu. V tmavé láhvi ho můžete mít na stole, na kuchyňské lince, kdekoli. I ve špajzu mu bude dobře. Na rozdíl od lednice. Tam je mu zima. Mimochodem, i to je fígl, jak poznat kvalitní extra virgin olej. V lednici se vám v něm vytvoří takové bílé sraženinky, chuchvalce. Prostě je to jižan, nemá rád zimu. Po otevření by se měl spotřebovat do roka, ale bio olej raději dříve!

foto: TV Prima

Na co všechno ho používáte?
Myslíte kromě jídla? Jednou jsem si z něj udělala zábal na vlasy, ale asi jsem to přehnala a ani opakované šamponování mastnotu nesmylo. Holt kvalita. Nakonec jsem sáhla ze zoufalství i po jaru … Jinak se ale samozřejmě dá přidat do masek na vlasy, to je bez problémů a funguje to skvěle. Jedna kolegyně z práce mi zase říkala, že její miminko mělo šupinky v hlavičce a že nic nezabíralo. Nakonec mu to mazala naším oliváčem a šupinky zmizely. Měla jsem z toho velkou radost. Kamarádky ho přidávají i do kojeneckých výživ.

O olivovém oleji se traduje, že je kromě jiných benefitů i zdrojem mládí. Věříte tomu?
Tak logiku to má, obsahuje mnoho blahodárných látek. Ne nadarmo je považován za krále olejů. A možná, že to souvisí i s neuvěřitelnou vytrvalostí a nezlomností olivovníků. I když strom shoří, po několika letech znovu začne z kořenů růst. Sice roste velmi pomalu, ale vstane jak Fénix z popela. Je v něm nezdolná energie a síla. Víte, že některé naše stromy mají i 300let? Prozrazuje to velká spleť kořenů. Jsou jako umělecké dílo…


Klára Doležalová s Karlem Voříškem / foto: TV Prima

Klára Doležalová

  • Moderátorka Hlavních zpráv CNN Prima News, kde tvoří oblíbenou dvojici s kolegou Karlem Voříškem. Moderuje i nejrůznější společenské akce. S moderováním začínala v České televizi, kde v letech 1996–2003 uváděla soutěž O poklad Anežky České s moderátorem Markem Ebenem či pořad Sama doma.
  • Pochází z umělecké rodiny, její otec Vladimír Doležal je sólistou opery Národního divadla, matka je houslistka.
  • Jejím manželem je srbský podnikatel Miodrag Maksimović, s nímž má dvě dcery Natalii (2002) a Miu (2009). Společně vybudovali i Olivový Ostrov, farmu na chorvatském ostrově Šolta, kde vyrábějí tradiční metodou kvalitní bio olivový olej. Více na olivovyostrov.com

Další rozhovory na Runwayonline:







Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související