Bradley Cooper se blýskne v roli slavného skladatele Leonarda Bersteina v životopisném snímku Maestro

foto: Netflix

Americký herec a režisér Bradley Cooper se po úspěšném snímku Zrodila se hvězda (A Star Is Born, 2018) pustil do dalšího díla. Film Maestro, který režíruje a kde opět hraje hlavní roli, má první trailer. Příběh dirigenta a autora muzikálu West Side Story, Leonarda Bernsteina, již nyní spustil velké emoce.

Jak uvedl server Screendaily.com Bradley Cooper tento film představí ve světové premiéře začátkem září na benátském festivalu. 22. listopadu ho uvedou vybraná americká kina do distribuce. A díky streamovací platformě Netflix pak zamíří i do Česka, a to 20. prosince.

Divoký život mezi ženou a mužem

O složitém vztahu Leonarda Bernsteina a jeho manželky Felicie, kteří spolu strávili 25 let, vypráví očekávaný životopisný film Maestro od videotéky Netflix. Světoznámého dirigenta, autora muzikálu West Side Story, ztvárnil a režie se ujal Bradley Cooper. Jeho ženu hraje Carey Mulligan. Projekt produkují Steven Spielberg a Martin Scorsese.

První trailer, který byl uvedený před pár dny, střídá záběry ze života mladého i starého protagonisty, jak sedí zády k sobě na trávě a hrají hru, při níž člověk hádá, na jaké číslo myslí ten druhý. Ukázka je charakteristická střídáním černobílých záběrů s barevnými a dnes již zřídka používaným formátem obrazu 4:3 z dob klasické televize. Celé video podbarvuje nahrávka Adagietta z Páté symfonie Gustava Mahlera, kterou Bernstein natočil s vídeňskými filharmoniky. V několika záběrech je poznat, že slavný maestro žil ve svém životě s ženou i s mužem.

Kromě Bradleyho Coopera, který se proslavil dramatem Terapie láskou nebo Zrodila se hvězda a byl devětkrát nominovaného na Oscara, se ve snímku objeví i herečka Carey Mulligan. Ta na sebe upozornila ve snímku Velký Gatsby či v Nadějné mladé ženě. Těšit se můžeme i na držitele Zlatého glóbu Matta Bomera, Maya Hawke či Sarah Silverman.Cooper a jeho příliš velký nos

Podle serveru Variety.com film Maestro vzbuzuje očekávání mimo jiné proto, že pod scénářem je kromě Bradleyho Coopera podepsaný Josh Singer, autor oscarového hitu Spotlight. Jen krátce potom, co se odtajnily první záběry filmu, strhla se i kritika na Coopera, že má coby Bernstein příliš velký židovský nos. Rodina slavného skladatele ale herce Bradleyho Coopera obhajovala, že jejich předka v životopisnému filmu ztvárnil skvěle. Objevila se také kritika, že do role skladatele West Side Story nebyl obsazen žádný židovský herec.

„Láme nám srdce, když vidíme jakákoli zkreslená prohlášení nebo nepochopení Cooperova úsilí. Je pravda, že Leonard měl pěkný, velký nos. Pokud se Bradley rozhodl využít práci maskérů, aby umocnil podobnost, my to naprosto akceptujeme. Naopak po celou dobu natáčení tohoto filmu celá naše rodina cítila hlubokou úctu a lásku, kterou Bradley vnesl do svého portrétu Leonarda Bernsteina a jeho manželky, naší matky Felicie. Cítíme se tak šťastní, že jsme měli možnost u toho být a těšíme se na výsledek,“ napsali Jamie, Alexander a Nina Bernsteinovi v prohlášení.

foto: Netflix

Leonard Bernstein

Jeden z nejznámějších dirigentů 20. století Leonard Bernstein se narodil v roce 1918. Se svou ženou, herečkou a aktivistkou Felicii Montealegre, kterou si vzal v roce 1951, vychovával tři děti. Přestože po celé jejich manželství udržoval vztahy s muži a dokonce roku 1976 ji i kvůli jednomu opustil, od diagnostikování rakoviny plic se o ni až do její smrti v roce 1978 staral. Sám ji přežil o dalších 12 let.

Dirigentsky debutoval poprvé v zahraničí na festivalu Pražské jaro v roce 1946. Sem se vrátil v roce 1990, krátce před svou smrtí, aby po sametové revoluci za přítomnosti tehdejšího prezidenta Václava Havla uvedl Beethovenovu Devátou symfonii.

Bernstein je nejvíc známý jako autor hudby pro muzikál West Side Story a je i spoluautorem broadwayských muzikálů On the Town, Wonderful Town a Candide. Brzy se stal jedním z nejuznávanějších orchestrálních dirigentů konce 20. století a za svou kariéru získal ceny Emmy, Grammy a Tony.

zdroj: Screendaily.com,

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související