PAUL NEWMAN: Geniální herec a automobilový závodník

Letos 26. září uplynulo už dvanáct let od jeho úmrtí.
Paul Newman
foto: Pinterest

Lidé ho znají jako legendárního hollywoodského herce, ale Paul Newman (†83), nejslavnější kovboj s pomněnkovýma očima, byl také skvělým profesionálním závodníkem.

„Nejsem zrovna ladný člověk. Byl jsem mizerný lyžař, mizerný tenista, mizerný hráč fotbalu a mizerný tanečník s kýmkoliv jiným než s mou ženou Joanne. Jediná věc, ve které jsem kdy dokázal najít ladnost, bylo řízení závodního auta.”– Paul Newman

SLOVENSKÉ KOŘENY

Paul Leonard Newman se narodil 26. ledna 1925 v Shaker Heights v americkém státě Ohio. Jeho matkou byla Slovenka Terezie Fecková pocházející z vesničky Ptičie kousek o Humenného. Do USA se přestěhovala po smrti své maminky. Otcem Paula byl židovský obchodník Arthur Sigmund Newman, jehož rodiče přišli do Spojených států z Maďarska a Polska.

foto: Pinterest.com

BARVOSLEPOST ZMĚNILA JEHO OSUD

Od dětství vynikal v různých sportech a po střední škole nastoupil vojenskou službu s nadějí, že se stane válečným pilotem. Ta padla ve chvíli, kdy při vstupní prohlídce odhalili lékaři jeho barvoslepost. Nedařilo se mu ani v podnikání. Když se po smrti svého otce pokoušel převzít vedení jeho obchodu, brzy zkrachoval. Studoval herectví na Yale a filmová kamera si ho brzy našla. Upozornil na sebe filmem Dlouhé horké léto (The Long, Hot Summer), kde hrál obávaného žháře Bena Quicka. Při natáčení se seznámil s Joann Woodwardovou, která se stala v roce 1958 jeho druhou ženou.

Za téměř padesátiletou filmovou kariéru natočil 75 snímků, Oscara získal za film Barva peněz (1987) a dále se mohl pyšnit devíti nominacemi. Ve filmu Butch Cassidy a Sundance Kid si zahrál s Robertem Redfordem (84) a časem se z nich stali nerozluční kamarádi. Proto Robert velmi těžce nesl, když Paul 26. září 2008 zemřel na rakovinu plic. „Ztratil jsem skutečného přítele. Můj život i tuto zemi zlepšilo, že se v nich objevil on. Existují city, které nelze vyjádřit slovy.“

foto: Bontonfilm

Naposledy jsme ho v kinech mohli vidět v roce 2002 ve filmu Cesta do zatracení (Road to Perdition), který byl podle kritiků nejlepším filmem režiséra Sama Mendese. Natočil pak ještě televizní film Our Town (2003) a Zánik Empire Falls (Empire Falls) z roku 2005. Na konci života nadaboval bývalé závodní auto Doktora Hudsona v animovaném filmovém trháku Auta (Cars, 2006).

Z KONÍČKU PROFESIONÁLEM

Auta miloval celý život a dokonce se stal i profesionálním závodníkem. V roce 1979 obsadil 2. místo ve slavném závodu Le Mans. Jeho automobilový příběh začal, když mu bylo 44 let a končil v 82 letech, kdy v roce 2007 za volantem závodního Chevroletu Corvette na americkém okruhu Watkins Glen dojel do cíle na čtvrtém místě.

foto: Bontonfilm

Vlastnil sérii rychlých Volkswagenů s motory Porsche či americkými V8. Odmítl dva lukrativní filmy s vysokým honorářem a přijal roli jezdce Franka Capuy ve filmu Vítězství (Winning). Aby byl na roli dobře připravený dostal šanci naučit se řídit závodní auto. S Robertem Wagnerem se stal jedním z prvních studentů slavné závodní školy Boba Bonduranta. Cesta za volant profesionálních závoďáků byla otevřená.

Studio Paramount Pictures připravilo pro Paula Newmana dárek v podobě sponzorství jeho startu ve 24h Daytona, americkém ekvivalentu LeMans. Psal se rok 1995, herec usedl do vozu Ford Mustang třídy GTS-1, se startovním číslem 70, čímž byl jeho věk. Později si na to zvykl, a všechny jeho závodní vozy měly číslo jeho aktuálního věku. V závodu dojel pátý a stal se tak nejstarším jezdcem, který kdy byl součástí vítězného týmu ve velkém oficiálním závodě.

SMUTEK A LÁSKA

Jediný Newmanův syn Scott, kterého měl z prvního manželství s Jackie Witte (90), zemřel v roce 1978 na předávkování drogami. „Je to peklo být jeho syn, víte… Nemám jeho modré oči. Nemám jeho talent. Nemám štěstí. Nemám nic. Tak to jsem já,“ svěříil se na konci 70. let Scott Newman (1950–1978) rodinnému příteli.“ Paul ses tím nikdy nesmířil a celý život ho trápily pocity viny a selhání. Druhé manželství mu ovšem vyšlo. Svou ženu Joan Woodward (90), se kterou má tři dcery skutečně miloval a byl s ní šťastný.

Paul Newman a Joanne Woodward ve filmu Dlouhé horké léto z roku 1958.
foto: 20th Century-Fox

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související