Putování po filmových lokacích: Bohuliby a Prázdniny pod psa

V roce 1980 zde prožil filmové prázdniny herec Tomáš Holý.
foto: Petrov

Pamatujete se na malého Petra (Tomáš Holý), který tráví své letní prázdniny u babičky a dědy na vesnici a společnost mu při tom dělá velšteriér Black? Tak právě onou malebnou vesničkou v hlavní roli byly Bohuliby.

V roce 1980 se vesnička Bohuliby o 108 adresách, která je součásti obce Petrov, stala na necelé dva měsíce ústředním místem pro natočení slavného filmu Prázdniny pod psa.

Tomáš Holý si tu prý našel i několik místních kamarádů a se svou maminkou tu trávil celé natáčení. Režisérka filmu Jaroslava Vošmiková se nakonec spřátelila s Tomášovou maminkou Marií a do filmu ji dokonce přibrala jako choreografku, která se starala o všechny výstupy psa Altona. Toto přátelství pak trvalo celý život a do Bohulib se obě několikrát soukromě vrátily.

Bohuliby dostaly své jméno podle lidí Bohu milých, kteří ve vesnice žili. Byli totiž velmi zbožní a chudí. Z 18. a 19. století jsou zde zachovány staré chalupy a sýpka.

První písemná zpráva o vesnici pochází z roku 1379, kde se uvádí, že byla založena mnichy Ostrovského kláštera na hranicích majetku krále s majetkem klášterním. V té době bylo toto místo důležité pro těžbu zlata. Ostrovský opat v roce 1416 Bohuliby odprodal a po husitských válkách vesnice často měnila svého majitele.

foto: Petrov

Propojením s Dolními Břežany vzniklo nakonec velké panství, které v roce 1716 koupil pražský arcibiskup a Bohuliby byly tedy také v jeho majetku. Od roku 1864, kdy byla vytvořena samostatná politická obec Petrov, stává se její součástí osada Bohuliby.

foto: Bontonfilm

Česká filmová komedie Prázdniny pod psa měla mít i své pokračování. Scénář nesl název Bouda na strýčka, ale vedení Barrandova ho nakonec neschválilo. Kopie scénáře je do dneška uchovaná a vlastní ji režisérka.


Putování po filmových lokacích: Zámek Bezno a Špačkova Pouta

foto: Prokonzulta

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související