Putování po filmových lokacích: Bon Repos a Cirkus Bukowsky či Kameňák

V roce 1980 zde prožil filmové prázdniny herec Tomáš Holý.
foto: Bon Repos

Pamatujete si na seriál Cirkus Bukowsky, sérii příběhů hrdiny Nestora Bukowského (Pavel Řezníček), zmítaného nepřízní osudu a úkladných intrik? Tento film, bohatý právě na filmové lokace se také točil v nádherných prostorách zámečku Bon Repos.

Praha (Nové Město, senovážné náměstí, Záběhlice, Vinohrady, Bubeneč, Spálená ulice, Dejvice, mořský svět, Holešovice, Hradčanské náměstí, stanice metra Háje a Muzeum, nákupní centrum Štěrboholy, Letenské sady, Letenský tunel, Staré Město, depo Hostivař, Letňany, hlavní nádraží, Václavské náměstí, Podolí, Kavčí hory, Žižkov, Těšnovský tunel, Vršovice, Štěpánská ulice, Vodičkova ulice, Nusle, Karlín, Letiště Ruzyně, Velká Chuchle, Černý Most), Gdyně a mnoho dalších míst, tam všude neunikla možnost natáčer Cirkus Bukowsky.

Nám však utkvěl v mysli pozoruhodný barokní, lovecký zámeček Bon Repos. Kouzelné místo uprostřed přírody nedaleko Prahy. Pokud se sem vydáte, leží přesně u obce Čihadla v katastrálním území Stará Lysá. Budova byla postavena Františkem Antonínem Šporkem v roce 1718. Současně vznikly kaple sv. Jeronýma a sv. Simeona Stylity, dům pro kněze a poustevníka. Hrabě Špork si vybral toto místo pro meditaci, jak sám název „Bon Repos“ napovídá.

foto: Bon Repos

Po Šporkově smrti v roce 1769 panství získal Antonín Příchovský z Příchovic, který zámek přestavěl a rozšířil.
Později se majitelé několikrát vystřídali, až v roce 1916 zámek koupili Kinští. Po roce 1945 areál využívala armáda. Celý areál prošel dlouholetou rekonstrukcí po Armádě ČSSR a nyní na Vás opět dýchne jedinečnou klidnou atmosférou. Najdete zde překrásný park plný vzrostlých stromů, tím nejvzácnějším je tis červený. Budovy, které zde leží jsou navíc kulturní a historickou památkou.

Zajímavostí je, že v letech 1844-47 působil na zámku jako učitel hudby Bedřich Smetana. Zámek se dělí na Nový, kde se nachází například Příchovský sál, ideální na svatební obřad nebo často vyhledáván lokačními agenturami pro film a Starý Zámek, kde je ubytovací část s osmi pokoji. Zámek Bon Repos si také zahrál ve čtvrtém dále Kameňáku, jako rezidence Vinckova dědy Karola.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související