Seriál Boží mlýny je kombinací českého humoru a krimi

Seriál režiséra Jana Hřebejka se točí podle pravdivých událostí.
foto: Česká televize

Váhy v rukou Spravedlnosti jsou někdy zatíženy korupcí a viník odejde od soudu bez trestu. Děj seriálu scenáristů Janka Kroupy a Jana Drbohlava přivádí na scénu partu mstitelů, kteří postrčí kola pomyslných božích mlýnů dopředu.

Na co se můžeme těšit? Vše nasvědčuje tomu, že nový seriál Boží Mlýny bude poněkud netradiční, ale celý autorský tým je příslibem, že půjde o lákavou a divácky atraktivní podívanou. Cílem scénáristů je vtáhnout diváka do napínavého děje, ovšem s tím, že se bude chvílemi i upřímně smát. Pokud nejde usvědčit vrahy, podvodníky a násilníky z činu, který spáchali, hlavní hrdinové jim nastraží past. Kriminální zápletky jsou kořeněny humorem a nadsázkou.

„Seriál Boží mlýny je pohádková kriminálka, kde padouchy známe od prvního okamžiku, ale netušíme, jak se jim hrdinové, mstitelé bezpráví, dokážou dostat na kobylku,“ vysvětluje kreativní producentka Jiřina Budíková. „Detektivka, která má nadhled sama nad sebou i nad zlem, které dokáže nejen potrestat, ale dokáže se mu i vysmát,“ dodává autor námětu a scenárista Janek Kroupa.


PROVAZ 1/6

První díl, který premiérově můžete vidět na ČT 11. dubna od 20.10, má název Provaz. Kapitán Fait vláká do pečlivě připravené léčky vraždícího lichváře a majitele herny, který si je jistý svou beztrestností. Na některé zločince je totiž spravedlnost krátká, stačí mít dostatek peněz a podplatit šéfa policie závislého na výherních automatech.

Úkol, který stojí před kapitánem Faitem (M. Myšička), přesahuje rámec schválených policejních postupů. Fait i jeho kolega Dobeš (R. Nebřenský) vědí, kdo je vrah, a tuší, jaká je struktura celého mafiánského gangu, který vede majitel kasina Válek (M. Ruppert). Jenže úplatný Faitův nadřízený neustále maří vyšetřování.

Fait se rozhodne jednat na vlastní pěst, zapojí do pátrání svého nejtalentovanějšího studenta Alexe (V. Navrátil) a začne svoji soukromou válku s policejní byrokracií i sebevědomou televizní reportérkou Markétou (E. Křenková). Když i Markéta pochopí, že pravda je na Faitově straně, vznikne neformální skupina Božích mlýnů: mstitelů, kteří trestají zločince navzdory systému. Komediální krimi seriál navazuje na tradici vyprávění o podrazech, fintách a několikanásobných léčkách.

Nic není takové, jak se zpočátku zdá, a když nelze zločince potrestat legálně, je potřeba využít jejich lidských slabostí: pocitu beztrestnosti, nezranitelnosti, zbytnělého mafiánského ega, a vlákat je do situace, kde už nezáleží ani na zkorumpovaném šéfovi policie, ani na k spravedlnosti slepém soudním procesu.

Hrají: M. Myšička, V. Navrátil, E. Křenková, M. Ruppert, J. Lábus, R. Nebřenský, J. Prouza, J. Maryško, J. Bábek a další. Scénář J. Kroupa a J. Drbohlav. Kamera M. Šácha. Režie J. Hřebejk


Nový seriál Boží mlýny – hlavní role

Martin Myšička

MARTIN MYŠIČKA jako kpt. Karel Fait

Je zkušeným kriminalistou, který zároveň přednáší o vyšetřovacích metodách na vysoké škole. Bytostně však nesnáší některé byrokratické postupy, jeho metody jsou neortodoxní a za hranou policejních procedur. Ve chvíli, kdy není schopen dostát svým povinnostem policisty, a smířit se s korupcí, do níž je zapleten jeho přímý nadřízený Votoček, dává raději výpověď. Mimo oficiální struktury zakládá malou buňku mstitelů, kteří bojují se zločinem po svém: mnohdy za hranou zákona, ale vždy s vědomím, kde se skrývá zlo, které chtějí nachytat v nedbalkách.


Vincent Navrátil

VINCENT NAVRÁTIL jako Alex Braun

Alex patří k nejlepším Faitovým studentům, má vynikající pozorovací a deduktivní talent. Policejní práce je pro něj ovšem tak trochu kovbojka: jako zhýčkané milionářské dítě miluje adrenalinové situace, provokace, hru na kočku a myš. Dobře však ví, že v životě není nikdy nic úplně černobílé: vždyť jeho vlastní otec Max Braun stojí před soudem kvůli privatizačním machinacím z devadesátých let. Zápasí tak neustále s vnitřním konfliktem: je možné hrát férově, a přitom se nepostavit proti vlastnímu otci?


Eliška Křenková

ELIŠKA KŘENKOVÁ coby Markéta Stránská

Zapálená, naivní a zároveň ironická hvězdička reportérského nebe. Pracuje na investigativních reportážích a zpočátku je přesvědčená, že hlavním padouchem vyšetřovacího sboru je právě Fait. Když však pochopí, kdo doopravdy maří policejní práci, přidá se na stranu Faita. Roli v tom zpočátku hrají i oboustranné sympatie s Alexem. Pro Boží mlýny je její práce neocenitelná, neboť dokáže provokace proti podsvětí medializovat. Stále těžší je však nenechat se ve svých provokačních rolích poznat. Kdy se jí vymstí, že byť zatím není mediální celebritou, není její tvář anonymní?


Robert Nebřenský

ROBERT NEBŘENSKÝ coby kpt. Martin Dobeš

Poctivý policejní buldok, který si je dobře vědom limitů své detektivní práce. Nemá odvahu postavit se mimo systém jako Fait, brzy však pochopí, že odchod Faita od policie nemusí znamenat konec jejich dlouholetého přátelství. Mít parťáka nesvázaného předpisy se nakonec ukazuje jako velmi výhodné: Dobeš dodává Božím mlýnům informace, Faitovi „mstitelé“ se revanšují postupy, které by pod dohledem soudu neobstály, ale které vedou k potrestání zločinců.


Jiří Lábus

JIŘÍ LÁBUS Max Braun

Bohatý podnikatel, otec Alexe Brauna, přišel k velkému majetku při privatizaci. Po letech se však ukazuje, že machinace, které v devadesátých letech se svými dvěma přáteli prováděl, překračovaly zákon, a Max Braun čelí soudům nejen v České republice, ale i ve Švýcarsku. Max si stále intenzivněji uvědomuje, že cena, kterou by za vyhrané soudy musel zaplatit, je z morálního hlediska příliš vysoká, a začíná se smiřovat s faktem, že nejspíš skončí za mřížemi. Jeho souboj s vlastním svědomím a přijetím viny je linií, která se klikatí na pozadí všech případů Božích mlýnů.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související