Nejkrásnější ostrovy světa: Jamajka  

foto: Unsplash

Když se řekne Jamajka, většině lidí se pravděpodobně vybaví kvalitní rum, zpěvák Bob Marley či slavné a houpavě nakažlivé reggae. Tento ostrov ale nabízí mnohem více zážitků, které stojí za to vidět na vlastní oči a okusit na vlastní kůži.

Dlouhé běloskvoucí pláže, karibské počasí plné slunce, pompézní útesy, zelené deštné pralesy, divoké vodopády a hlavně usměvaví, bezstarostní obyvatelé. To je Jamajka. Ostrov, jehož návštěvu by měl mít každý z nás na svém seznamu přání. Věřte, stojí to za to.

Úředním jazykem je sice angličtina, ale rodnou řečí většiny Jamajčanů je “patois”, nebo-li “patwa”. Jde o slang, který vznikl z angličtiny, portugalštiny, španělštiny a dalších jazyků. Takže když anglicky řeknete: “How are you? (Jak se máš?), Jamajčan se v patwě zeptá: “A weh yuh deh pan?” Někteří Jamajčané vyznávají rastafariánství (náboženství, které nedovoluje pít alkohol či konzumovat maso) ale většina obyvatel ostrova jsou však křesťané.

Z historie

Jamajka patří k souostroví Velké Antily a je třetím největším i nejkrásnějším karibským ostrovem. 145 km jižně od Jamajky leží Kuba, 161 km západně Haiti a 966 km jižně Miami. Rozloha ostrova je 10 991 km2 a žijí na něm necelé 3 miliony obyvatel. Přestože Jamajka získala nezávislost na Velké Británii v roce 1962, dodnes je stále součástí Commonwealthu.

Hlavní město Kingston

Leží na úpatí Modrých hor a je centrem kultury a obchodu. Nabízí mnoho historických památek, které jsou ve starší části zvané Parade. Jednou z nejhezčích je Farní kostel (Parish Church) ze 17. století. Za návštěvu pak stojí i Bob Marley Museum, které je věnováno místní hudební legendě. To najdete v nové části města New Kingston.

foto: Unsplash

Národní park Blue and John Crow Mountains

Největší místní národní park se rozkládá severovýchodně od Kingstonu. Pozoruhodné tu jsou hlavně Blue Mountains neboli Modré hory. Nejvyšším vrcholem je Blue Mountain Peak (2 256 m n. m.), kam směřují kroky horolezců. Právě zde se pěstuje ta nejlepší káva na světě, což jistě ocení všichni milovníci tohoto moku. Navíc se tu můžete kochat až třemi tisíci druhy kvetoucích rostlin, 255 druhy ptáků a 700 druhy ryb. Tento národní park je jediným místem Jamajky na Seznamu světového dědictví UNESCO.

foto: Unsplash

Vodopády Dunn’s River Falls

Na severu ostrova na řece Dunn najdete pozoruhodné vodopády, které jsou 55 metrů široké, 180 metrů dlouhé a celkové převýšení činí 55 metrů. Nejenže stojí za návštěvu, ale i za vykoupání. V blízkosti je pak zahrada Shaw Park a muzeum věnované indiánům Taíno. Kdo se těší k moři, může pokračovat na pláš Turtle Beach u města Ocho Rios nebo na Seven Mile Beach, Bloody Bay, Half Moon Beach, Winnifred Beach, Reggae Beach.

foto: Unsplash

Blaho pro tělo i duši

Výletníci si na své přijdou i na Long Beach, která měří 11 km a kromě restaurací a barů, jde především o chráněnou oblast, kterou tvoří bažiny a mangrovové lesy. Na severozápadě Jamajky stojí za prohlídku i druhé největší město Montego Bay. Místní kostely St. James Parish Church a Burchell Memorial Church, jsou vskutku blahem pro oči. Milovníci potápění si jistě oblíbí místní vodní park, kde jsou i kouzelné korálové útesy. Městečko Port Antonio je vhodné především k odpočinku, kde můžete načerpat síly k návštěvě zřícenin Folly Mansion, či Modré laguně.

Co o Jamajce pravděpodobně nevíte…

 • Původní obyvatelé Jamajky pěstovali především kukuřici a yam, což jsou hlízy, připomínající brambory nebo batáty. Dnes je Jamajka proslulá pěstováním cukrové třtiny, banánů a manga. Ovšem ani jedna z těchto surovin nepatří k původním, všechny sem byly dovezeny.
 • Vyrábí se tu proslulá Blue Mountain Coffee, velmi vyhledávaná a drahá káva, která je populární po celém světě. Jde o jednu z nejvzácnějších káv na světě.
 • V roce 1988 se Jamajka stala první tropickou zemí, která vyslala bobový tým na zimní olympijské hry v kanadském Calgary.
 • Jamajka je domovem více než 200 druhů exotických orchidejí, z nichž 73 je původních.
 • Se 3 vítězkami a 3 finalistkami soutěže Miss World se Jamajka může chlubit jedněmi z nejkrásnějších žen na světě.
 • „Léčivé vody Jamajky“ se skládají z několika přírodních minerálních lázní a horkých pramenů, o kterých se předpokládá, že mají terapeutické vlastnosti.
 • Jamajka má jeden z nejvyšších počtů rumových barů na čtvereční míli – příjemné překvapení pro každého znalce dobrého rumu.
 • V roce 1688 byla Jamajka prvním britským koloniálním územím, které zřídilo poštovní službu.
 • Nejběžnějším pozdravem na Jamajce je pevné potřesení rukou doprovázené přímým pohledem do očí a upřímným úsměvem.
 • Ostrov Jamajka má v přepočtu na obyvatele jeden z nejvyšších počtů kostelů světě.
 • V roce 1962 byla Jamajka první karibskou zemí, která získala nezávislost na Spojeném království.
 • Původními obyvateli Jamajky byli Arawakové (či Taínové). Bohužel, jakmile byl ostrov dobyt Španěly, původní obyvatelé kvůli otroctví a nemocem téměř vymřeli.
 • Během 19. století osídlili Španělé a Britové Jamajku osvobozenými africkými otroky. Dnes je tedy většina obyvatel ostrova přímými potomky těchto prvních osadníků.
 • Vzhledem k tomu, že obyvatelé Jamajky pocházejí ze všech koutů světa, je jamajská kuchyně doslova tavicím kotlem mnoha kulinářských vlivů. Národním jídlem je Ackee a Saltfish, směs trhaného kuřecího masa s kozím nebo skopovým masem, volskou oháňkou a fazolemi.
 • Ačkoli oficiálním jazykem Jamajky je angličtina, většina lidí mluví patois, kreolským jazykem založeným na angličtině se silnými západoafrickými vlivy.
 • V roce 1962 se Jamajka stala první karibskou zemí, která získala nezávislost na Spojeném království. Navzdory tomu se ale rozhodla zůstat členem Commonwealthu, královna Alžběta II. je tedy stále oficiální hlavou státu.

Zdroj: thefactfile.org, CK Čedok


Putování ostrovem Bohů… Aneb Kréta, jak ji neznáte

Řecko, Kréta
foto: Jitka Lubojacká

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související