Seriál Petry Špindlerové „Máma na cestách”: Lomnice nad Popelkou

Skvělý tip na adventní výlet
foto: Lomnice nad Popelkou

Máte rádi zimu? Musím se přiznat, že já moc ne. Proto jsem v tomto čase často odjížděla do Indie. Pak přišly děti a já se musela naučit mít k zimě trošku pozitivnější vztah, abych všechno to bruslení, bobování a stavění sněhuláků zvládla. Popravdě musím říct, že někdy to bylo dost náročné.

Ale tuhle sobotu mě paní Zima mile překvapila…. Vydali jsme se na výlet do Lomnice nad Popelkou. Ta leží v krásné, zvlněné krajině, na hranicích mezi Českým rájem a podhůřím Krkonoš. Najednou jsem se zcela dobrovolně ocitla na horách, s poměrně slušnou sněhovou nadílkou, lehce klouzající silnicí a pár stupni pod nulou. Před několika lety bych si to ani nedovedla představit.

První zmínka o městě je už dokonce v Dalimilově kronice

Lomnice nad Popelkou je malinké městečko s půvabným náměstím. To nese název Husovo, podle sochy Mistra Jana Husa, která patří k jedné z nejstarších v Čechách. Náměstí  dále zdobí barokní kašna, morový sloup a radnice, na které je pamětní deska,  že zde pobýval hudební skladatel Bedřich Smetana. Lomnicí protéká jen malá říčka, zato s krásným jménem – Popelka. A to vše se skrývalo pod slušivou, bílou sněhovou čepicí. Díky ní působilo náměstí velmi čistě a klidně.

Vůbec by mě nenapadlo, že Lomnice nad Popelkou může být známá po světě. Tedy spíš, byla známá. Ano, proslavily ji sladké suchary obalené v moučkovém cukru, s různými příchutěmi. Nejčastěji oříškové, mandlové, ale i kakaové, vanilkové a také dietní. Tradice jejich výroby je stará přes dvě stě let. V místním muzeu je jedna část expozice věnovaná právě téhle dobrotě.

Započal ji pekař Antonín Kynčl. Jeho pekárna stála v levé části dnešní radnice. Bohužel tradice postupně zanikala a dnes se najde jen pár míst, kde můžete lomnické suchary ochutnat. Jaká škoda……

Sníh nás nakonec okouzlil natolik, že jsme vyrazili i do okolí města. Přilehlé vesničky v kopcích, Rváčov a Dráčov, k tomu přímo vybízely.

Výhled do zasněžené krajiny byl skoro dechberoucí. Trochu mi to připomínalo klasickou Ladovskou zimu, kterou známe z obrázků. Až jsem se lekla, jak se vlastně kochám…

Kouřilo se nám od pusy a lehce zalézalo pod nehty. Už jsme se těšili na útulné teplo z kamen a hrnek čaje v mongolské  jurtě jedné naší kamarádky. Má ji postavenou skoro na samotě, kousek odtud.O autorce:
Herečka, cestovatelka, učitelka jógy, narozená ve znamení Lva 18. srpna 1972 na Vysočině. Dětství strávila v Rovečném. Založila nadační fond YogaHelp, je členkou správní rady Život dětem a stala se patronkou projektu Blueland.

V době otevření divadel ji můžete vidět ve hrách – The Naked Truth – Odhalená pravda, Tančírna, K – Pax svět podle Prota. A nově i v připravované komedii Ocenění v Divadle Radka Brzobohatého.

Pokud máte nějaké dotazy, nebo se jen budete chtít inspirovat tím, co dělá, můžete ji sledovat na jejím Instagramu Petra Špindlerová.


Seriál Petry Špindlerové „Máma na cestách”: Prachatice

foto: Prachatice

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související