Seriál Petry Špindlerové „Máma na cestách”: Prachatice

Nikdy mě nenapadlo, že mě toto město tolik okouzlí.
foto: Prachatice

Je fakt, že jsem o tomhle krásném městě skoro nic nevěděla a naposledy jsme ho navštívila kdysi v dětství na školním výletě, když jsme se učili o středověku. Možná, o to větší překvapení mě tu čekalo dnes.

Prachatice vznikly právě v období středověku a vyrostly přímo na strategickém místě, kudy vedla obchodní stezka. Dnes nádherně opravené centrum města prozrazuje, že goticko-renesanční domy obývali velmi zámožní měšťané. Zřejmě bohatli právě díky Zlaté solné stezce. Ta vedla ze středu Prachatic až do Českých žlebů. Zde na našem území končí. Celkem je ale dlouhá 33 kilometrů a vede až do německého Passova. I dnes se po ní můžete pěšky vydat.

Jak název napovídá, vozilo se po ní zlato a sůl, ale i další zboží.  Jedno tam a druhé zpět. Zlatá, byla nazývána i díky obchodu, který zde velmi vzkvétal. To vše se dozvíte v expozici Prachatického muzea.

foto: Petra Špindlerová

Sůl nad zlato

V Čechách byl nedostatek soli, což byl v té době jediný prostředek na ukládání a konzervování potravin. Těžila se v Alpách a dovážela se po stezce až k nám. Od nás se zase vyváželo pivo, kůže a prachatická pálenka. Trošku mi to připomnělo Hedvábnou stezku, kterou znám o trošku víc než tuhle “solnou.” No jo, asi jsem ve škole nedávala pozor nebo jsem chyběla… Ale uklidnilo mě, že i moje děti, které středověk probíraly ve škole, o ní neměly ani páru.

Prachatické muzeum najdete v jádru města, na Velkém náměstí. 

foto: Petra Špindlerová

Tam jsme došli půvabnými klikatými uličkami, od  hradeb, které lemují střed města. Dolní brána, jak se říká jedné ulici se vstupem na náměstí, je obzvlášť hezké místo. V jejím sousedství se nachází mezi hradbami odpočinková zahrada. Škoda, že už počasí moc nepřálo a my si nemohli vychutnat ten klid v blízkosti města.

V jednom podloubí stál malý, rozkošný stánek s květinami. Na tom není nic neobvyklého, ale tenhle neměl obsluhu. Nikdo ho ani nehlídal.

Mohli jste si vybrat jednu z kytic za 200 korun a zaplatit kartou. Neuvěřitelně mě to nadchlo. Tady se ještě věří na lidskou slušnost a poctivost !? Nádhera. Řekli jsme si, že si také jednu koupíme, na zpáteční cestě, aby nám při prohlídce neuvadla. Ale bohužel……za několik hodin už žádná nebyla.


O autorce:
Herečka, cestovatelka, učitelka jógy, narozená ve znamení Lva 18. srpna 1972 na Vysočině. Dětství strávila v Rovečném. Založila nadační fond YogaHelp, je členkou správní rady Život dětem a stala se patronkou projektu Blueland.

V době otevření divadel ji můžete vidět ve hrách – The Naked Truth – Odhalená pravda, Tančírna, K – Pax svět podle Prota. A nově i v připravované komedii Ocenění v Divadle Radka Brzobohatého.

Pokud máte nějaké dotazy, nebo se jen budete chtít inspirovat tím, co dělá, můžete ji sledovat na jejím Instagramu Petra Špindlerová.


PETRA ŠPINDLEROVÁ: „Touha musí být větší než strach!”

foto: archiv Petra Špindlerova

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související