Skřípání zubů nepodceňujte. Pomoci může aplikace botulotoxinu i jóga

foto: Unsplash

Skřípání zubů je velmi nepříjemné nejen pro spolunocležníky, ale ohrožuje především toho, kdo jím trpí. A mělo by se řešit, protože jinak může mít vážné důsledky.

Stres, napětí, úzkosti, nebo i špatná protéza mohou být spouštěčem nepříjemného jevu, a to skřípání zubů tzv. bruxismu. Skřípání a zatínání zubů, probíhá často nevědomě, nejčastěji v noci. Dlouhodobé „skřípání“ může způsobit rychlejší opotřebení zubů i bolesti hlavy či čelisti. Zlepšit bruxismus, jak se tento nešvar odborně nazývá, se dá ale i za pomoci moderní estetické dermatologie.

Skřípání zubů jen občas nevadí

Občasné „zaskřípání“ zubům neškodí, ale při pravidelném bruxismu může dojít k opotřebení zubní skloviny či ke vzniku bolesti čelistních svalů a hlavy. A pokud zlozvyk probíhá v noci, je samozřejmě narušená i kvalita spánku. Nemluvě také o nepříjemných zvucích, které musí poslouchat lidé v okolí. Ty jsou často opravdu velmi hlasité. Běžně má člověk skousnuté zuby během dne celkem maximálně 15 minut, zatímco u lidí s bruxismem se jedná o mnohonásobně delší dobu.

Jak poznáte, že trpíte bruxismem? 

Pokud bydlí někdo sám, je těžké zjistit, jestli skřípe zuby či ne. Existuje ale jednoduchý ukazatel. Pokud vás ráno bolí čelist, nebo máte citlivé dásně či zuby, které nepříjemně reagují například na chladné nápoje, může se jednat o příznaky toho, že v noci dochází ke skřípání či zatínání zubů (hypertrofie svalů). Pokud máte podezření na skřípání zubů, zkuste si nainstalovat na mobilní telefon aplikaci, která během spánku monitoruje zvuky – např. chrápání. 

Botulotoxin může pomoci

Pokud je skřípání zubů velmi intenzivní, tak stomatolog může naordinovat speciální zubní dlahy – chrániče na zuby. To ale může být pro mnoho velmi nekomfortní. Další možností je aplikace svalových relaxantů, jako je například botulotoxin. Ten se nepoužívá jen k vyhlazení vrásek, ale může pomoci právě i při nepříjemném skřípání zubů. „Při bruxismu ho aplikujeme přímo do žvýkacích svalů, které se po injekci botulotoxinu „uvolní“ a tím se výrazně omezí skřípání zubů,“ vysvětluje MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology. Injekce blokuje specifické nervové signály, díky nimž se svaly stahují. Efekt vydrží 4 až 6 měsíců. Lidé se po zákroku nemusí obávat, že jim nepůjde kousat jídlo nebo mluvit, protože dávka botulotoxinu pouze navodí částečné oslabení žvýkacího svalu. „Vzácně se může vyskytnout mírná změna tvaru úsměvu, která bývá přechodného charakteru. Aplikace botulotoxinu je vhodná pro dospělé pacienty s dlouho trvajícím bruxismem,“ doplňuje MUDr. Jan Kučera.Pro pacienty je ale také důležité, najít příčinu bruxismu tzn. zjištění důvodů stresu či napětí a začít tak pracovat na posílení své psychiky. Vhodnou doplňkovou „léčbou“ je proto i meditace a jóga na uvolnění.

Před spaním se vyhněte žvýkačkám i kofeinu

Několik hodin před spaním se vyhněte nápojům obsahující kofein, jako je káva, kola apod. Dobré je se také vyhýbat alkoholu. Ten má tendence zvyšovat intenzitu skřípání. Máte-li během dne potřebu okusovat např. tužku, tak je dobré i s těmito zlozvyky přestat. Omezte také žvýkání žvýkaček – to podporuje zatínání svalů. Bruxismus se může projevovat i během dne, například pokud se velmi soustředíte. V takovém případě je dobrým trikem, dát si mezi zuby špičku jazyka a naučit se tento zlozvyk odbourávat už tím, že si ho uvědomíte.

Zdroj: www.betterhealth., www.medicalnewstoday.com, www.healthline.com, Perfect Clinic Dermatology

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související