Šťastný vztah stojí na třech pilířích. Co je nejdůležitější?

foto: Unsplash

Láska samozřejmě. Ale o tom, jestli náš vztah vydrží, nebo se dříve či později rozpadne, rozhodují především tři zásadní věcí. Na čem tedy záleží nejvíce?

Každé druhé manželství se rozvádí. A ani ti, co spolu zůstávají, nežijí vždy zrovna na růžovém obláčku. Přesto jsou mezi námi ti šťastnější, kteří jsou spolu i po letech rádi, respektují se a milují. Co je zatím? Podle psychologů především tyto tři způsoby chování, které mezi partnery udržují tolik potřebnou jiskru, napětí i pocit důvěry a intimity.

„Není to o tom, jak moc se milujete, nebo kolik peněz máte. Dokonce ani o tom, jak moc se vaše osobnosti shodují,“ tvrdí Howard Markman, PhD, vedoucí výzkumný pracovník v oblasti manželství, spoluředitel Centra pro manželská a rodinná studia na univerzitě v Denveru a autor knihy Boj za vaše manželství: Pozitivní kroky pro prevenci rozvodu a zachování trvalé lásky. Doktor Markman je přesvědčený, že v podstatě každý pár se dokáže naučit, jak se k sobě chovat tak, aby vztah byl naplněný a spokojený. Na co se tedy máme soustředit především?

Naučte se své spory řešit bez boje

Hádky jsou zcela běžnou součástí každého vztahu. Není to tedy o tom, snažit se se vůbec nepřít, ale o tom, jak ke sporům přistupujete. Důležité je, zaměřit se vždy na jádro rozporu a upozadit svoje ego. Hádka by nikdy neměla být soubojem, ale snahou o řešení. Nemá vítěze ani poražených, je to prostě a jenom spor. Jakákoli snaha o to mít navrch, je vždy cestou do pekel. Šťastné páry to nedělají. Můžou na sebe klidně křičet (i když křik je vždy spíše symbolem slabosti či zoufalství), ale neuráží se, neponižují a vzájemně se respektují. To je ten základ, na kterém se dá stavět a který vás přenese přes každou při.

Buďte pozitivní

Negaci nemá nikdo rád. Je destruktivní a často plná zlosti, nepřejícnosti a odsudků. A žít s někým, kdo na všem vidí to horší a pro koho je každá sklenice vždy poloprázdná, je únavné a vyčerpávající. Každý z nás se rodí s určitou dávkou optimismu. Ovšem vymlouvat se jen na geny je trošku trapné. Nastavit si optimističtější pohled na svět není zase tak těžké. A pokud chceme, aby druhým s námi bylo dobře, musíme se trochu snažit. Páry, které spojuje dlouholeté přátelství a láska, mají v tomhle jasno. Drží je při sobě právě to, že partner je více uklidňuje než rozčiluje a dokáže na všem najít to lepší. Takový vztah má vždy šanci na úspěch.

Mějte společnou budoucnost

Těžko žít s někým, kdo s vámi do budoucna nepočítá, nemluví o tom a otázkám na společné plány se spíše vyhýbá. To, co nás drží při sobě, je víra, že tvoříme tým, který dokáže společně čelit problémům a výzvám osudu. Pocit, že se na druhého můžeme kdykoli spolehnout, opřít se o něj a těšit se na společně strávené chvíle, je tím základním kamenem každého vztahu. Ale aby to fungovalo, musí to samozřejmě platit oboustranně, to co dostáváme, je nezbytné také nabídnout. Zní to velmi jednoduše, ale opravdu to funguje. Ve vztazích je to vždy něco za něco a kdo tohle pochopí, má vyhráno.

zdroj: www.psychologytoday.com, wonderscounseling.com, psychcentral.com, www.huffpost.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související